06.10.2020

#Owijki bokserskie – jaką pełnią funkcję i jak wybrać właściwe?

Owijki bokserskie to podstawa wyposażenia każdego pięściarza. Ich dobór jest bardzo ważny pod kątem zachowania wysokiego komfortu podczas treningu, sparingu oraz walki. Dowiedz się, jak ważną funkcję pełnią owijki bokserskie oraz jak wybrać właściwe.

Jaką funkcję pełnią owijki bokserskie?

Owijki bokserskie pełnią w wyposażeniu dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą z nich jest ochrona stawów dłoni przed uszkodzenia w wyniku uderzenia. Pięściarz owija dłonie w celu zabezpieczenia wszystkich stawow oraz luźnych kości, które mogą ulec kontuzji w wyniku działania siły uderzenia. Dzięki ciasnemu owinięciu ograniczona zostaje ich mobilność, przez co niwelowane są ewentualne przesunięcia skutkujące wybiciem.

Druga funkcja to wchłanianie potu i zabezpieczenie przed wsiąkaniem w wewnątrzną część rękawic.

Jaka długość bandaży bokserskich?

W sklepach sportowych dostępne są owijki o bardzo zróżnicowanej długości, która wynosi od 1 do 5 metrów. Dobór długości powinien być uzależniony od wielkości dłoni oraz stopnia, w jaki chcesz je zabezpieczyć. Optymalna długość, jaka pozwala na skuteczne zabezpieczenie wszystkich stawów i kości dłoni, a także nadgarstków, wynosi 4 metry. W przypadku dużych dłoni lub konieczności zabezpieczenia stawów przed wymagającą walką, dobrze sprawdzą się dłuższe owijki. Natomiast w przypadku dzieci rozpoczynających przygodę ze sportami walki optymalna długość owijek, która zapewni komfort i bezpieczeństwo, to 3 metry.

Owijki bokserskie – wybierz komfortowy materiał

Pięściarze używają owijek wykonanych w stu procentach z bawełny lub też z materiałów syntetycznych. Dostępne są również bandaże z mieszanek tych tkanin. Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady, które warto poznać przed dokonaniem zakupu.

  • Owijki syntetyczne – uchodzą za stabilniejsze i nieco skuteczniej ograniczające mobilność kości i stawów dłoni. Również lepiej utrzymują się na dłoni, rzadziej ulegając rozwinięciu. Ich przeciwnicy natomiast uważają, że bandaże elastyczne niekiedy zbyt mocno ściskają dłonie, ograniczając krążenie.
  • Owijki bawełniane – bawełna ma bardzo dobre właściwości chłonne, dlatego owijki wykonane z tego materiału niezwykle skutecznie wchłaniają pot z dłoni pięściarza. Jednakże bawełna może mieć nieco krótszą żywotność niż syntetyki, szczególnie przy częstym kontakcie z potem.

Optymalnym rozwiązaniem są owijki bokserskie wykonane z mieszanek bawełny i tkanin syntetycznych. Jest to satysfakcjonujący wielu pięściarzy kompromis pomiędzy wytrzymałością i odpowiednią ochroną stawów i kości dłoni.

Jako że bandaże bokserskie występują w wielu kolorach, przy zakupie warto również zwrócić uwagę na to, były barwione metodami, które gwarantują brak odbarwień zarówno podczas prania, jak też w czasie użytkowania.