05.06.2017

#Perenc ze złotem, trójka naszych blisko podium

Triumf Agaty Perenc (52kg) w Pucharze Europy w judo w Bukareszcie. Trójka Polaków otarła się o podium. Urszula Hofman (70kg), Beata Pacut (78kg) i Maciej Sarnacki (+100kg) uplasowali się na piątych miejscach. Z kolei w Pucharze Europy Juniorów w Leibnitz biało-czerwoni sięgnęli po dwa medale.

Bukareszt miał być jednym z kluczowych punktów przed mistrzostwami świata, która na przełomie sierpnia i września odbędą się w Budapeszcie.

Mogło być więcej

Ostatni raz Agata Perenc na podium międzynarodowych zawodów stała ponad rok temu. W Grand Prix w Ałmatach zajęła trzecie miejsce. 27-letnia judoczka przeżyła wyjątkowe chwile w Bukareszcie. W dwóch pierwszy walkach Perenc rozłożyła rywalki na łopatki i wygrała przed czasem. Polka pokonała Abbi Blackie i Roxanę Ioancę. W półfinale Perenc poprzeczkę wysoko zawiesiła Niemka Nieke Nordmeyer, jednak to judoczka Polonii Rybnik świętowała awans do rywalizacji o złoto. Tam czekała na nią groźna Giulia Pierucci. 20-letnia Włoszka ostatnio wygrała zawody w Dubrovniku i Uster. Finał zacięty, jednak Perenc zapisała na swoim koncie waza-ari i to dało jej triumf.

Swoich sił w Bukareszcie mogła spróbować Urszula Hofman (70kg). Polka powtórzyła swój najlepszy wynik, który osiągnęła dwa lata temu w Celje i Orenburgu, gdzie zajmowała piąte miejsca. Rywalizację w Bukareszcie rozpoczęła od wygranej, ale w kolejnej walce przegrała z Gemmą Howell. W repasażach Hofman poradziła sobie z Włoszką Alessandrą Prosdocimo, jednak w boju o brąz pomściła ją rodaczka Carola Paissoni. Coraz pewniej poczyna sobie Beata Pacut (78kg). W tym roku wywalczyła srebro w Pucharze Europy w Pradze. Blisko medalu Polka była również w Bukareszcie, jednak marzenia o trzecim miejscu z głowy wybiła jej Yahima Ramirez. Wcześniej 21-letnia Polka zanotowała dwa zwycięstwa i porażkę.

Kolejny raz Maciej Sarnacki (+100kg) uplasował się na piątym miejscu. W kwietniowych mistrzostwach Europy w Warszawie Polak był o krok od podium. Bój o medal przegrał z mistrzem olimpijskim Lukasem Krpalkiem. W Bukareszcie Sarnacki zaczął od dwóch szybkich wygranych, ale w półfinale i walce o brąz zabrakło mu szczęścia.

Aleksander Beta (66kg) i Patryk Ciechomski (90kg) zakończyli zawody na siódmych pozycjach. 

Zabrakło tylko złota

Juniorzy wybrali się do Leibnitz i wywalczyli dwa medale. Do pełni szczęścia zabrakło tego z najcenniejszego kruszcu.

19-letnia Julia Kowalczyk w tym roku błysnęła już w rywalizacji seniorskiej. W Grand Slam w Baku zajęła trzecie miejsce, a później wystartowała w mistrzostwach Europy w Warszawie i zdobyła z kadrą srebrny medal. Leibnitz okazało się również szczęśliwe dla Polki. Kowalczyk wygrała trzy walki, jednak na półfinał zabrakło jej paliwa. Odrodziła się w starciu o brąz i pokonała Verę Zemanovą. 

Dominik Majowski (100kg) dotarł do finału, jednak nie udało mu się sprostać mistrzostw świata kadetów z 2015 roku. Simeon Catharina potrzebował blisko dwóch minut, aby pokonać Polaka.

KM