14.05.2017

#Piękny amerykański sen Jędrzejczyk

Cudowne, wspaniałe, niezwykłe i niepowtarzalne emocje towarzyszą kibicom podczas każdej walki Joanny Jędrzejczyk w UFC. Nasza mistrzyni wagi słomkowej po raz piąty obroniła pas. Podczas gali UFC 211 w Dallas Polka pokonała Jessicę Andrade. Dobiegła końca wspaniała seria zwycięstw Krzysztofa Jotko. Polaka zastopował David Branch.

Joanna Jędrzejczyk jest uosobieniem sukcesu, który został poparty ciężką i wytężoną pracą, a przy tym normalnością. 29-latka urodzona w Olsztynie sięgnęła gwiazd, ale nadal pozostaje otwartą i sympatyczną osobą. Ale w oktagonie nie ma litości dla rywalek.

Lepsza od Rondy?

Jędrzejczyk trafiła do UFC w lipcu 2014 roku. W debiucie pokonała jednogłośną decyzją sędziów Julianę Limę, która próbowała zapaśniczych ataków, jednak Polka skutecznie się broniła i przeciwstawiała się niemalże perfekcyjną stójką. Odnosząca sukcesy w muay thai i kickboxingu zawodniczka weszła do wielkiego świata MMA. Wtedy królową UFC była Ronda Rousey, która wcześniej panowała w Strikeforce. Była judoczka została pierwszą mistrzynią najlepszej organizacji MMA na świecie. Rousey porywała widzów efektownymi walkami. Nie raz kończyła pojedynki po upływie zaledwie kilkunastu sekund. W tym samym czasie swoją pozycję w UFC budowała Jędrzejczyk, która w marcu 2015 sięgnęła po tytuł w wadze słomkowej.

Obecnie zdecydowanie wyżej stoją akcje Polki. Ronda Rousey znalazła się na zakręcie. Półtora roku temu straciła pas wagi koguciej na rzecz Holly Holm, w kolejnej walce przegrała z Amandą Nunes. Jej przyszłość w UFC stanęła pod znakiem zapytania. 

Teraz Jędrzejczyk jest twarzą numer 1 kobiecego MMA. Pokonując Karolinę Kowalkiewicz, mistrzyni wagi słomkowej pobiła rekord Rousey, jeśli chodzi o liczbę zwycięstw w amerykańskiej organizacji. „Rowdy” odniosła ich sześć, 29-latka zaś siedem, a w sobotnią noc (13 maja) dołożyła kolejny triumf triumfując w starciu z Jessicą Andrade.

Jędrzejczyk pisze piękną historię w UFC. Wygrywając w Dallas z Brazylijką odniosła szóste zwycięstwo w starciach o mistrzostwo. Taki sam wynik na swoim koncie zapisała Rousey w latach 2013-2015.

W Dallas Polka po raz kolejny pokazała klasę. Starcie było szybkie, jednak karty rozdawała Jędrzejczyk. Mistrzyni wagi słomkowej wyprowadzała mocne i pewne ciosy, w stójce zupełnie dominowała. Andrade była wytrzymała i szukała parteru, ale Jędrzejczyk nie dała się zaskoczyć. Sędziowie byli jednomyślni: 50:45, 50:45, 50:44.

Klasa Polki nie podlega żadnej dyskusji. Jędrzejczyk potwierdza, że jest najlepszą zawodniczką UFC bez podziału na kategorie wagowe. W Dallas Jędrzejczyk zapisała na swoim koncie czternaste zwycięstwo w karierze.

Jotko zatrzymany

Krzysztof Jotko miał fantastyczną passę w UFC. Pięć wygranych z rzędu sprawiło, że jego akcje wśród wojowników wagi średniej poszybowały w górę. W Dallas Polak spotkał się z doświadczonym Davidem Branchem. Na swoje konto Jotko zapisał drugą rundę, w której dobrze prezentował się w stójce. Przez większą część walki Branch dążył do klinczu i chciał wykorzystać umiejętności zapaśnicze. Walka nie porywała, co sprawiło nie lada problem sędziom. Niejednogłośnie wskazali na 35-letniego Amerykanina (28:29, 28:29, 29:28), choć inny werdykt nie byłby nadużyciem. Po raz drugi Jotko musiał przełknąć gorycz porażki w UFC.

W Dallas Stipe Miocic po raz drugi obronił pas w wadze ciężkiej. Już w pierwszej rundzie niespełna 35-letni Amerykanin pokonał przez techniczny nokaut Juniora dos Santosa.

Wyniki gali UFC 211:

Stipe Miocic pokonał Juniora dos Santosa przez TKO w pierwszej rundzie
Joanna Jędrzejczyk pokonała Jessicę Andrade jednogłośną decyzją sędziów 

Demian Maia pokonał Jorge'a Masvidala niejednogłośną decyzją sędziów 
Frankie Edgar pokonał Yaira Rodrigueza przez TKO po drugiej rundzie
David Branch pokonał Krzysztofa Jotkę niejednogłośną decyzją sędziów 

Eddie Alvarez – Dustin Poirier – nierozstrzygnięte
Jason Knight pokonał Chasa Skelly'ego przez TKO w trzeciej rundzie
Chase Sherman pokonał Rashada Coultera przez KO w drugiej rundzie
James Vick pokonał Marco Polo Reyesa przez TKO w pierwszej rundzie
Cortney Casey pokonała Jessicę Aguilar jednogłośną decyzją sędziów
Enrique Barzola pokonał Gabriela Beniteza jednogłośną decyzją sędziów 
Gadżhimurad Aritigulow pokonał Joachima Christensena przez poddanie w pierwszej rundzie

fot. sherdog.com

KM