25.02.2019

#Podium było blisko

Anna Borowska (57kg) otarła się o podium turnieju Grand Slam w Duesseldorfie. Zawodniczka zajęła piąte miejsce. Najlepsi w zawodach okazali się Japończycy, którzy zdobyli łącznie 14 medali.

24-letnia judoczka mocnym akcentem rozpoczęła tegoroczne zmagania. W Pucharze Europy w Oberwart cieszyła się ze złotego medalu, a w finale wygrała z czołową zawodniczką w swojej kategorii i jednocześnie mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro Rafaelą Silvą. Borowska mogła z nadziejami jechać do Duesseldorfu. Polka zaczęła zmagania zgodnie z planem. Wygrała trzy walki, po drodze pokonując dziewiątą w światowym rankingu Timnę Nelson Levy. W ćwierćfinale Borowska musiał uznać wyższość wicemistrzyni Europy Theresy Stool. Niemka w ekspresowym tempie zakończyła pojedynek. Borowska pokonała w repasażach przez waza ari Jisu Kim i nadal miała nadzieję na medal. Tę odebrała jej jednak Sumiya Dorjsuren z Mongolii.

Wśród panów najlepiej wypadł Wiktor Mrówczyński (73kg). Polak prezentował się fantastycznie – trzy wygrane walki przed czasem. Po zaciętym starciu Mrówczyński przegrał z Somonem Makhmadbekovem. Polakowi pozostała rywalizacja w repasażach, jednak los nie był dla niego łaskawy. Zawodnik AZS AWF Katowice trafił na wicemistrza olimpijskiego Rustama Orujova. Reprezentant Azerbejdżanu przed upływem dwóch minut zakończył walkę. Mrówczyński zajął siódmą pozycję.

Żadnych złudzeń

Japońska dominacja w Duesseldorfie – tak w dużym skrócie wyglądał turniej Grand Slam. Judocy z Kraju Kwitnącej Wiśni rozbili w pył rywali. Warto nadmienić, że tylko w dwóch kategoriach (70kg i 78kg wśród kobiet) na podium nie stanęła przedstawicielka Japonii. Wśród mężczyzn samurajowie okupowali czołowe miejsca, wygrali aż w sześciu z siedmiu wag!

Łącznie Japończycy zapisali na swoim koncie dziewięć złotych, srebrne i dwa brązowe medale. Po jednym krążku z najcenniejszego kruszcu zdobyli: Brazylia (Mayra Aguiar (78kg), Azerbejdżan (Mammadali Mehdiyev 90kg), Wielka Brytania (Sally Conway 70kg), Kuba (Idalys Ortiz +78kg) i Kosowo (Majlinda Kelmendi 52kg).

Uzupełniając klasyfikację medalową – druga Brazylia (złoto, srebro i trzy brązy), trzeci Azerbejdżan (złoto i trzy brązy).