10.02.2020

#Polacy bez medalu, porażka Rinera

Bez medalu zakończyli rywalizację w zawodach Grand Slam w judo w Paryżu Polacy. W stolicy Francji pogromcę znalazł Teddy Riner (+100kg), który nie przegrał od ponad 150 pojedynków!

Każdy kolejny turniej jest niezwykle ważny w kontekście walki o udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W Paryżu swój dorobek o 260 punktów poprawili Beata Pacut (78kg) i Piotr Kuczera (90kg, na zdjęciu), którzy zakończyli rywalizację na siódmych lokatach. Łącznie w Paryżu zaprezentowało się ośmioro reprezentantów Polski.

Pacut stoczyła w stolicy Francji cztery pojedynki. Zaczęła od morderczej rywalizacji z Christiną Faber, jednak po ponad sześciu minutach to Polka mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Potem Pacut wypunktowała Jovanę Peković. W ćwierćfinale 24-latka trafiła na mocną Klarę Apotekar, która w ubiegłym roku triumfowała w Igrzyskach Europejskich. Słowenka zdobyła waza ari i mogła cieszyć się z awansu do półfinału. Pacut pozostały zmagania w repasażach, gdzie spotkała się z Kaliemą Antomarchi. Doświadczona Kubanka triumfowała i w ostatecznym rozrachunku zdobyła brąz.

W styczniu Kuczera stał na podium w Tel Awiwie, w Paryżu sukcesu nie udało się powtórzyć. Polak znakomicie wszedł w zawody. Judoka Kejza Team Rybnik pokonał trzech rywali, w tym srebrnego medalistę ubiegłorocznych zmagań w Paryżu – Islama Bozbayeva. W ćwierćfinale los skojarzył Polaka z mistrzem świata Noelem Van T Endem. Holender triumfował przed czasem, a Kuczera musiał przejść przez repasaże, aby myśleć o medalu. Ta sztuka mu się nie udała. Polak przegrał z Kubańczykiem Ivanem Felipe Silvą Moralesem.

Dwie walki w Paryżu wygrał Wiktor Mrówczyński (73kg), po jednym triumfie na swoim koncie zapisali Agata Perenc (52kg) i Michał Bartusik (73kg). Bez wygranej zawody zakończyli Anna Borowska (57kg), Daria Pogorzelec (70kg) i Tomasz Szczepaniak (90kg).

Wielką niespodzianką Grand Slam w Paryżu jest porażka Teddy'ego Rinera. Francuz to legenda judo, który przyzwyczaił do kolejnych zwycięstw. Na swoim koncie ma dwa złote medale olimpijskie (2012 i 2016) oraz dziesięć triumfów w mistrzostwach świata. Po raz ostatni Riner przegrał 13 września 2010 roku. W Paryżu wygrał dwie walki, jednak przeszkodą nie do przejścia okazał się Japończyk Kokoro Kageura.

KM