02.03.2020

#Polacy królowali w Warszawie

Znakomity występ polskich judoków w zawodach European Open w Warszawie. Biało-czerwoni wywalczyli dziewięć medali.

W Warszawie wystartowało ponad 400 judoczek i judoków. Polacy pozostawili konkurencję w tyle wygrywając w pięciu kategoriach wagowych. Po dwa złota zdobyli Francuzi, Holendrzy i Białorusini. W Warszawie znakomicie czuje się Karolina Pieńkowska (52kg), która ponownie wygrała zawody w stolicy. Wcześniej triumfowała w 2018 roku. Zawodniczka AZS Uniwersytet Warszawski niczym błyskawica przeszła przez turniej. Pieńkowska wygrała wszystkie cztery walki przed czasem, a w finale do pokonania Ksenii Danilovich potrzebowała 23 sekund! W imponującym stylu po złoto sięgnęła Angelika Szymańska (63kg). Polska judoczka stoczyła cztery walki i spędziła na tatami niecałe cztery minuty. Finał z Cariną Hildbrand trwał zaledwie dziewiętnaście sekund. Złoty medal na swoim koncie zapisała Urszula Hofman (70kg). 25-letnia zawodniczka wszystkie cztery walki rozstrzygnęła przed czasem.

Pierwszy medal w międzynarodowych zawodach wywalczył Damian Stępień (81kg). 25-letni polski judoka znakomicie sobie radził w stolicy. Wygrał przed czasem trzy pojedynki i w półfinale trafił na Kyrylo Weselowskiego. Pojedynek układał się po myśli Stępnia, który po ponad dwóch minutach cieszył się z awansu do finału. W starciu o złoto Polak pokonał Hiszpana Jose Marię Mendiolę Izquietę. W tym sezonie Kacper Szczurowski (100kg) był o krok od podium w zawodach Grand Prix w Tel Awiwie, gdzie był piąty. Judoka AZS Gliwice był bezkonkurencyjny w Warszawie. Trzy zwycięstwa przed czasem i wygrana w półfinale z reprezentantem Ukrainy Antonem Savytskim. O złoto Szczurowskiemu przyszło rywalizować z Oleksim Lysenko. Po upływie czterech minut z triumfu cieszył się ten pierwszy.

Na trzecim stopniu podium stanęli: Aleksandra Kaleta (52kg), Anna Dąbrowska (57kg) oraz wspomniany wcześniej Weselowski. Dla wspomnianych zawodników były to pierwsze krążki European Open w karierze. Dorobek polskiej reprezentacji mógł być większy, ale starcia o brązowe medale przegrali: Eliza Wróblewska (70kg), Anna Załęczna (+78kg), Ksawery Morka (73kg), Tomasz Szczepaniak (90kg) i Jakub Wójcik (100kg).

Fot. Karolina Pieńkowska Facebook

KM