21.06.2017

#Polacy na „piątkę”

26 medali wywalczyli reprezentanci Polski podczas Pucharu Świata WAKO w kickboxingu we włoskim Rimini (15-18 czerwca). Biało-czerwoni zajęli piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zawody Bestfighter w Rimini to niezwykle prestiżowa impreza w kickboxerskim kalendarzu. W tym roku Puchar Świata miał szczególne znaczenie dla tych, którzy przygotowują się do startu w World Games 2017 we Wrocławiu.

W drodze do Wrocławia

W ubiegłorocznej edycji Pucharu Świata w Rimini Polacy sięgnęli po 18 złotych, 16 srebrnych i 27 brązowych medali (razem z juniorami). Ten wynik dał im czwartą pozycję wśród startujących w rywalizacji. W zawodach zaprezentowało ponad 1000 zawodników. Regułą jest, że zmagania w Rimini są mocno, a także licznie obsadzone. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji imprezy. Do udziału w rywalizacji zgłosiło się ponad 1800 kickboxerów w 317 kategoriach.

Rimini było ważnym testem dla reprezentantów Polski, którzy przygotowują się do startu w lipcowych Światowych Igrzyskach Sportowych we Wrocławiu. W Rimini zaprezentowało się ich czworo. Z jakim efektem? Po złoto sięgnęła Małgorzata Dymus (na zdjęciu) Zawodniczka Puchera Wrocław (56kg) bezdyskusyjnie pokonała Emilie Sarkozy z Francji, ale w finale musiała być uważna i w pełni skoncentrowana. Natalia Babintseva postawiła Polce trudne warunki, ale Dymus wygrała niejednogłośną decyzją sędziów. Skutecznością wykazał się Marcin Kret (71kg). Dwie wygrane walki dały zawodnikowi Uniq Warszawa złoto. Na najwyższym stopniu podium stanął również Arkadiusz Kaszuba (81kg). Z brązem z Rimini wraca Michał Ronkiewicz (75kg). Polak przegrał walkę z Ukraińcem Oleksandrem Shcherbyną.

Wspomniana czwórka, pod okiem Tomaszów Skrzypka i Mamulskiego, przygotowuje się do Światowych Igrzysk Sportowych (20-30 lipca). We Wrocławiu wystartuje dziewięcioro polskich kickboxerów rywalizujących w K-1. Oprócz Dymus, Kreta, Kaszuby i Ronkiewicza będą to: Marta Waliczek (60kg), Róża Gumienna (65kg), Dawid Kasperski (86kg) oraz Mateusz Pluta (91kg) i Michał Turyński (+91kg).

Dominacja gospodarzy

W Rimini Włosi nie pozostawili złudzeń, kto dzierży palmę pierwszeństwa w kickboxingu. Rzecz jasna trzeba mieć na uwadze fakt, że gospodarz ma swoje prawa. Liczba startujących przełożyła się na medale. Italia sięgnęła po 364 krążki, w tym 101 złotych. Na drugim stopniu podium Rosjanie z 176 medalami, zaś trzecia Słowenia zaledwie z… 67. Polaków wyprzedzili jeszcze Norwegowie (56).

Biało-czerwoni zapisali na swoim koncie 26 medali, w tym 12 złotych. Z dobrej strony pokazała się nasza młodzież. W kick-light na pierwszym stopniu podium stanął Armin Wilczewski (13/15 65kg) oraz Paweł Chrzanowski (+80kg), zaś Klara Piętak (65kg), Adrian Sulewski (74kg) oraz Klaudiusz Świstulski (79kg) triumfowali w light contact. W swoich kategoriach wygrywali również m.in. Anna Piętka (kick-light, 55kg) oraz mający za sobą liczne triumfy Kamil Ruta (86kg) oraz Łukasz Kaczmarczyk (71kg) w low kick.