15.02.2017

#Polacy ruszają do boju

Czas na kolejną odsłonę zmagań w judo. W najbliższy weekend, 18-19 lutego, w pucharowych turniejach w Oberwarcie i Rzymie w akcji zobaczymy 18 zawodniczek i zawodników z Polski.

Dotychczas judocy rywalizowali w Pucharach Świata w Sofii i Odivelas, jednak odpadli na początku zmagań. W ubiegłym tygodniu w Grand Slam w Paryżu zaprezentowała się Arleta Podolak (57kg), ale pożegnała się z turniejem po pierwszej walce. Liczymy, że w najbliższych startach biało-czerwoni dadzą o sobie znać.

Austria czeka na panie

W Oberwart wystąpi sześć naszych zawodniczek: Ewa Konieczny (48 kg), Anna Borowska (57 kg), Karolina Tałach (63 kg), Beata Pacut, Paula Kułaga (obie 78 kg) i Anna Załęczna (+78 kg). Większość z nich mogliśmy podziwiać w zmaganiach Puchar Polski w Mysiadle. Konieczny, Borowska, Kułaga i Załęczna wygrały rywalizację w swoich kategoriach wagowych. Z kolei Karolina Tałach przegrała w finale z Dominiką Błach. 

Zawody w Mysiadle były dobrym przygotowaniem do startu w Oberwart. Teraz wypada, żeby nasze judoczki, wśród których są mistrzynie Europy w drużynie zabłysnęły na arenie międzynarodowej. W poprzednim sezonie doświadczona Ewa Konieczny dwukrotnie stawała na podium pucharowych zmagań. Dobry początek 2016 roku miała Anna Borowska. Judoczka KS „Kejza Team” Rybnik była trzecia w Pucharze Europy w Warszawie i wygrała turniej w Sarajewie. Kolejne starty wyglądały różnie, ale mistrzyni Starego Kontynentu juniorów 2014 ma spore możliwości. Tak jak i Karolina Tałach, która odpaliła w poprzednim roku. 24-latka zwyciężyła Grand Prix w Zagrzebiu i stawała na podium w Rzymie i Tallinie. 

Coraz śmielej w rywalizacji seniorskiej poczyna sobie Beata Pacut. 21-letnia judoczka zaimponowała zwycięstwem w Warszawie, a rok zakończyła siódmą lokatą na mistrzostwach Europy U23. W tym sezonie powinna zrobić kolejny krok w rozwoju. Szansę zaprezentowania się na poziomie seniorskim dostanie Paula Kulaga. W 2016 roku wyróżniała się w rywalizacji juniorek.   W Oberwart kolejne doświadczenie zdobędzie również wicemistrzyni Europy juniorek z 2015 roku Anna Załęczna.

Panowie w Wiecznym Mieście

Mówi się, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. W najbliższy weekend do stolicy Włoch zawitają judocy, którzy będą rywalizować o punkty w turnieju Pucharu Świata. Na tatami w Rzymie zaprezentuje się dwunastu reprezentantów Polski: Aleksander Beta, Patryk Wawrzyczek, Michał Bartusik, Maciej Zacheja (wszyscy 66 kg), Mateusz Garbacz, Wiktor Mrówczyński, Jacek Brysz (wszyscy 73 kg), Jakub Kubieniec (81 kg), Piotr Kuczera, Patryk Ciechomski (obaj 90 kg), Mariusz Krueger i Kamil Niedziela (obaj 90 kg).

Najwyżej stoją akcje 21-letniego judoki z Rybnika. Piotr Kuczera to brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Europy. W przekroju 2016 roku przyzwoicie prezentował się Patryk Ciechomski, który regularnie punktował. Pozostali nasi judocy notowali przeciętne wyniki.

KM