26.03.2018

#Polacy szaleli w Sarajewie

Znakomity występ polskich judoków w Pucharze Europy juniorów w Sarajewie. Biało-czerwoni zdobyli aż trzynaście medali. Po złoto sięgnął Krzysztof Załęczny (+100kg).

Polacy zdobyli najwięcej medali spośród wszystkich nacji, które zaprezentowały się w Sarajewie, ale wywalczyli tylko jeden krążek z najcenniejszego kruszca. Dwa złota na swoim koncie zapisali Rosjanie, a po cztery Kanada i Turcja, która triumfowała w klasyfikacji medalowej.

Sarajewo okazało się szczęśliwe dla Krzysztofa Załęcznego. W ubiegłym roku 19-latek stawał na podium w Lignano i Pradze, odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Zdobyte doświadczenie okazało się cenne, a sam zawodnik okrzepł i nabrał pewności siebie. Na początek rywalizacji w Sarajewie rozprawił się w niespełna pół minuty ze Slavenem Cadjenoviciem. Następnie Załęczny wygrał dwie walki, w tym w finałowej potyczce pokonał zawodnika gospodarzy Vasilije Vujicica i stanął na najwyższym stopniu podium.

Rok temu w Atenach, a teraz w Sarajewie. Eliza Wróblewska (70kg) sięgnęła po drugi srebrny medal w Pucharze Europy na poziomie juniorskim. Polka wygrała trzy walki przed czasem, a w finale przegrała z Shianne Gronen. Jedna wygrana walka dała srebrny medal Julii Świątkiewicz (+78kg). W obu pojedynkach Polce przyszło rywalizować z reprezentantkami Turcji.

Największy sukces w dotychczasowych startach odniósł Patryk Loziak (60kg). 19-latek wywalczył w Sarajewie srebrny medal, który dały mu trzy wygrane walki. Po blisko dwóch latach na podium zameldował się Maciej Krogulski (81kg). W maju 2016 roku w Kownie rywalizował w niższej kategorii wagowej. W Sarajewie Krogulski stanął na drugim stopniu podium, tak jak i Iwo Baraniewski (100kg).

Po brązowe medale sięgnęli: Danuta Majcher (48kg), Aleksandra Kaleta (52kg), Anna Dąbrowska (57kg), Paulina Dziopa (+78kg), Cezary Tchórzewski (73kg), Paweł Drzymał (81kg) oraz Sebastian Ołdak (90kg). Blisko podium, piąte miejsca, uplasowali się Paulina Szlachta (48kg) oraz Paweł Kejza (100kg).

Warto również wspomnieć o Urszuli Hofman (70kg), która zaprezentowała się w zawodach seniorskich w Buenos Aires. 23-letnia zawodniczka AZS AWF Wrocław start w Argentynie rozpoczęła od wygranej z Victorią Delvecchio. Po porażce z Brazylijką Amandą Oliveirą trafiła do repasaży, gdzie pokonała Amerykankę Nicole Stout. W starciu o brąz Urszula Hofman pokonała 21-letnią reprezentantkę Hondurasu Dunię Santo.