22.07.2014

#Puchar Europy Juniorów JUDO – Polki na podium

Za nami są już dwa dni zawodów juniorów w Judo. Do Wrocławia zjechało się na to wydarzenie 378 zawodników z 33 krajów. Zawodnicy pochodzili z nie tylko z Europy. Wrocław gośił także – między innymi – reprezentacje Japonii czy Kanady. Polskę reprezentowało 74 zawodników.

Bez wątpienia podmium należało do trzech krajów. Niemcy wyjadą z Polski z 13 medalami, co w połaczeniu z bardzo dobrymi występami w walkach finałowych dało im pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Dziesięciu reprezentantom Japonii udało się zdobyć aż 9 medali (cztery złote, cztery srebrne i jeden brązowy). Ostatnia – niemedalowa pozycja jaką zajęli było miejsce piąte (przegrana w finale). Podkreślić należy bardzo wysoki poziom młodych adeptów judo z Japonii.
Na hali usłyszeliśmy trzykrotnie hymn holenderski. Zdobyli oni łącznie 10 medali (3 złote, 3 srebrne oraz 4 brązowe).

Niestety żadnemu mężczyźnie z Polski nie udało się zdobyć medalu. Swoje walki w finałach przegrali Patryk Wawrzyczek (-60kg) oraz Piotr Kuczera (-90kg). Zaprezentowali się jednak bardzo dobrze zajmując piąte miejsca w swoich kategoriach wagowych. Liczymy na poprawienie tego wyniki w kolejnych juniorskich startach młodych judoków.

Natomiast cztery polskie zawodniczki stanęły na ostatnim stopniu podium po bardzo emocjonujacych walkach finałowych. W kategorii wagowej do 44 kilogramów – była to Wiktoria Zasada. Wiktoria jest zawodniczką Włocławskiego Towarzystwa Judo. Ma już na swoim koncie zwycięstwo w Otwartym Pucharze Polski, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Na podmium stanęła ex aequo z zawodniczką z Kazachstanu – Yenglik SATYVALDY.

Brązawy medal został zawieszony także na szyi Anny Borowskiej, startującej w kategorii -57kg. Dziewczyna zdobyła w swojej karierze siedem medali – 3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe. Razem z nią brąz otrzymała Niemka Amelie Stoll.

W kategorii wagowej -78 kg, brązem zostały ozdobione dwie Polki -Paula Kułaga i Beata Pacut. Paula jest zawodniczka z TDK Judo Trzcianka, mogąca się pochwalić dwoma złotymi medalami. Natomiast jej koleżanka z podium jest reprezentantką klubu GKS Czarni Bytom. Pomimo tego, że ma 18 lat, posiada w swojej kolekcji 8 brązowych, 4 srebrne i złote medale.

Polkom serdecznie gratulujemy!

Zawodnicy startowali w ośmiu kategoriach wagowych. Poniżej prezentujemy Państwu zdobywców złotych medali w poszczególnych finałach.