06.07.2016

#Puchar Europy Juniorów – Gdynia 2016

PE Juniorów w Gdyni – powrót wielkiego judo po 15 latach

W 2001 roku po tytuły Mistrzów Polski w Gdyni sięgały takie gwiazdy światowego formatu jak Paweł Nastula i Aneta Szczepańska. Już wkrótce do tego pięknego portowego miasta znów zawita wielkie judo – w dniach 16-17 lipca odbędzie się otwarty Puchar Europy Juniorów z udziałem m.in. licznej grupy Polaków i znakomitych Japończyków.

Lista startowa zostanie zamknięta na początku przyszłego tygodnia, a już jest ponad 200 zgłoszeń zagranicznych zawodniczek i zawodników. Swój przyjazd awizowali też judocy spoza Starego Kontynentu, m.in. z Japonii i Australii po 10 sportowców, jak również po jednym z Portoryko i Republiki Zielonego Przylądka.

Z Europy najliczniej będą reprezentowane – Ukraina (33 judoków), Holandia (20) oraz Niemcy i Belgia (po 19). Wkrótce ogłoszony zostanie skład polskiej drużyny narodowej juniorek i juniorów.

Po raz pierwszy Puchar Europy Juniorów będzie organizowany w Gdyni. Wcześniej zawody odbywały się we Wrocławiu i Cetniewie. Ubiegłoroczna edycja przyniosła Biało-Czerwonym 6 medali, w tym złoty Piotr Kuczery (-90kg), który później stawał kolejno na podium Mistrzostw Europy i Świata Juniorów oraz Mistrzostw Europy Seniorów.

Judo na najwyższym poziomie wraca po 15-letniej przerwie. Jesienią 2001 roku w nadmorskim mieście złote medale zdobyli m.in. Mistrz Olimpijski z Atlanty, 2-krotny Mistrz Świata i 3-krotny Mistrz Europy Paweł Nastula oraz obecna trenerka seniorskiej reprezentacji kobiet Aneta Szczepańska, która w dorobku ma srebro Igrzysk z 1996 roku i Mistrzostw Europy 2004 oraz brąz Mistrzostw Świata 1995.

W Gdyni wygrywali też m.in. Adrianna Dadci, Krzysztof Wiłkomirski, Robert Krawczyk, Przemysław Matyjaszek czy Janusz Wojnarowicz.

Tegoroczny PE Juniorów (16-17 lipca) i międzynarodowy camp (18-21 lipca) odbędą się w hali sportowej Arena w Gdyni, ul. Kazimierza Górskiego 8. Już wkrótce poinformujemy o terminie konferencji prasowej z udziałem władz Miasta Gdynia i przedstawicieli Polskiego Związku Judo.

Pomorski turniej jest dla polskich judoków sprawdzianem i jednocześnie możliwością zdobycia kwalifikacji na Mistrzostwa Europy Juniorów w dniach 16-18 września w hiszpańskiej Maladze.

Informacja prasowa