24.03.2022

#Rewanż odłożony na później?

Wiadomo, że fani boksu czekają na rewanżowe starcie Anthony’ego Joshuy z Aleksandrem Usykiem. Pojedynek odbędzie się w późniejszym terminie niż planowano.

Kolejny pojedynek na szczycie wagi ciężkiej. Dwaj wspaniali bokserzy mieli stanąć naprzeciw siebie w maju, jednak zapewne termin zostanie przesunięty. Wszystko za sprawą trwającej wojny na Ukrainie. Usyk broni swojego kraju i walczy jako żołnierz wojsk obrony terytorialnej.

Postawa mistrza świata budzi ogromne uznanie. Usyk wykazał się prawdziwym patriotyzmem i odłożył wszystkie sprawy na bok. Stanął w obronie swojej ojczyzny. Sytuacja ta spotkała się z pełnym zrozumieniem ze strony Joshuy. Ten wspiera rywala i jego kraj. Sam Usyk podkreśla, że teraz najważniejsza jest jego ojczyzna.

Wstępnie mówiło się, że do walki Joshuy i Ustka dojdzie 21 maja. Teraz wydaje się, że optymalny jest czerwiec, jednak trudno jednoznacznie to określić. Niewykluczony jest również późniejszy termin. Do pojedynku miałoby dojść na jednym ze stadionów na Wyspach Brytyjskich.

Mistrz

Po raz pierwszy pięściarze spotkali się 25 września 2021 roku w Londynie. Dla Usyka, który zdominował kategorię junior ciężką było to trzecie starcie w wadze ciężkiej.  Wcześniej Ukrainiec pokonał Chazza Wiherspoona, a następnie Derecka Chisorę.

We wrześniu 2021 roku Ukrainiec sprawił niespodziankę i odebrał pasy mistrzowskie należące dla Joshuy. Sędziowie byli jednomyślni – 117:112, 116:112:, 115:113. Pasy WBA, WBO i IBF trafiły do Usyka. Dla Ukraińca była to 19 wygrana w karierze. Z kolei Joshua poniósł drugą porażkę na przestrzeni dwóch lat. Wcześniej przegrał w czerwcu 2019 roku z Andy’m Ruizem Jr. Stracił pasy, ale odzyskał je pół roku później. Potem pokonał Kubrata Pulewa, ale Usyk okazał się przeszkodą nie do przejścia. Brytyjczyk postanowił jednak skorzystać z sposobności do rewanżu.

Starcie o pas WBC

23 kwietnia na stadionie Wembley dojdzie do innego ciekawego starcia w wadze ciężkiej. Tyson Fury zmierzy się z Dillianem Whyte’m, a jego stawką będzie pas WBC. Wystarczyły trzy godziny, aby 85 tysięcy wejściówek na galę rozeszło się.

Fot. Александр Усик / Usyk Facebook