31.12.2018

#Rok w judo i zapasach

Podsumowanie osiągnięć reprezentantów Polski w judo i zapasach w 2018 roku.

Judo

Biało-czerwonym nie udało się sięgnąć po medale mistrzostw świata i Europy. W Baku o krok od podium był Damian Szwarnowiecki (81kg), który uplasował się na piątej lokacie. Z kolei w mistrzostwach Europy w Tel Awiwie siódmy był Maciej Sarnacki (+100kg). Polacy sukcesy odnosili w młodszych kategoriach wiekowych. Młodzieżową mistrzynią Europy została Julia Kowalczyk (57kg), a brąz zdobył Oleksiy Lysenko (100kg). Z Nassau, gdzie odbyły się mistrzostwa świata juniorów brązowe krążki przywieźli Aleksandra Kaleta (52kg) i Iwo Baraniewski (100kg). W rywalizacji juniorów w Sofii (mistrzostwa Europy) srebro zdobyła Angelika Szymańska (63kg), a brąz Cezary Tchórzewski (73kg). Mistrzostwa Europy kadetów w Sarajewie na najniższym stopniu podium zakończył Wojciech Kordyalik (+90kg).

Trzykrotnie Polacy sięgali po srebro w zawodach rangi Pucharu Świata. Julia Kowalczyk triumfowała w Mińsku, Karolina Tałach w Odivelas, a Piotr Kuczera w Sofii. Ten ostatni zapisał na swoim koncie również brąz w Grand Prix w Tbilisi. W Grand Slam najlepiej wypadły Karolina Pieńkowska (52kg) oraz Beata Pacut (78kg), które zdobyły odpowiednio srebro w Dusseldorfie oraz brąz w Abu Dhabi.

Warto dodać, że 3 marca w Warszawie odbyły się zawody Pucharu Świata. Polki wywalczyły siedem medali, w tym dwa złote autorstwa Karoliny Pieńkowskiej (52kg) oraz Arlety Podolak (57kg).

Zapasy

Mistrzostwa świata w Budapeszcie przyniosły nam brązowy medal, który zawisł na szyi Gevorga Sahakyana (67kg). W decydującym pojedynku reprezentant Polski wypunktował Danijela Janecica 7:0. Blisko podium była Katarzyna Krawczyk (53kg), która uplasowała się na piątym miejscu.

Cztery medale wywalczyli nasi zapaśnicy w mistrzostwach Europy w Kaspijsku. Wśród kobiet srebro zdobyła Roksana Zasina (55kg), a brąz Katarzyna Krawczyk (53kg). Wicemistrzem Europy w stylu wolnym został Magomedmurad Gadżijew (70kg), brąz wywalczył Robert Baran (125kg).

Po tytuł mistrza Europy młodzików sięgnął Oliver Skrzypczak (48kg). W Gyor wicemistrzynią młodziczek Starego Kontynentu została Nicole Wasilewska (58kg). Młodzieżowe mistrzostwo Europy wywalczył w Stambule Kamil Kościółek (125kg) w stylu wolnym. Brąz ME do lat 23 zdobył Roman Pacurkowski (67kg). Na najniższym stopniu podium w mistrzostwach świata kadetów uplasował się Tomasz Wawrzyńczyk (110kg, styl klasyczny).

Warto również wspomnieć, że w czerwcu 2019 roku w Krakowie odbędą się mistrzostwa Europy do lat 15. Impreza będzie rozgrywana po raz trzeci. Wcześniej rywalizacja odbywała się w Nowym Sadzie i Gyor.