22.05.2017

#Rosjanie najlepsi w Bielsku

Do Bielska-Białej zjechało blisko 500 judoków, którzy rywalizowali w Pucharze Europy kadetów. Polacy zakończyli zmagania z dorobkiem trzech medali. Najlepsi okazali się Rosjanie, którzy aż 13-krotnie stawali na podium.

Judocy ponownie opanowali Bielsko. Rok temu Polacy wywalczyli dwa medale za sprawą srebrnych Elizy Wróblewskiej (63kg) i Julii Świątkiewicz (+70kg). W czołówce byli Azerzy, Węgrzy i Japończycy.

Dwie panie i pan

Płeć piękna wiedzie prym i rozdaje karty. O tym, że kobieta ma charakter i potrafi pokazać „pazurki” żadnego mężczyzny, a tym bardziej żonatego nie trzeba przekonywać. Na tatami ta zadziorność też się przydaje. 15-letnia Alicja Gowarzewska (40kg) zbiera doświadczenie, a na własnej ziemi miała okazję poznać smak medalu. Ponad dwa miesiące temu Polka z dobrej strony pokazała się w Zagrzebiu, gdzie wywalczyła siódme miejsce. Później były starty w Teplicach i Berlinie. Start w Bielsku-Białej to doskonała postawa Gowarzewskiej, która pewnie wygrała dwie walki i w półfinale poległa z Silvią Gherman z Rumunii. W starciu o brąz 15-latka pokonała Francuzkę Diane Inguimbert.

W pełni szczęśliwa może być Aleksandra Gaj (+70kg), która osiągnęła najlepszych wynik w dotychczasowych startach. Zawodniczka Czarnych Bytom sięgnęła po brąz. Start w Bielsku dla 16-letniej judoczki był niezwykle wyczerpujący. Polka stoczyła aż sześć walk. Dwa pierwszy pojedynki rozstrzygnęła przed czasem. W trzeciej walce odprawiła ją Węgierka Petra Farago. Gaj walczyła dalej, przebrnęła przez repasaże, gdzie wygrała m.in. z Julią Księżyk. W starciu o brąz kolejna bitwa polsko-polska. Gaj okazała się lepsza od Kingi Wolszczak.

Trzecim polskim medalistką Pucharu Europy kadetów został Adam Stodolski (73kg). Judoka Leśnika Kaczory prezentuje w tym roku wysoką formę. W marcu zajął siódme miejsce w Zagrzebiu, a w kwietniu triumfował w Teplicach. Stodolski wygrał cztery z pięciu walk i stanął na najniższym stopniu podium zawodów w Bielsku.

O krok od podium były: Marta Kuras (48kg), Michalina Skipala (63kg) oraz Kinga Wolszczak (+90kg), które zajęły piąte miejsca. Na siódmych lokatach uplasowali się: Natalia Stokłosa (40kg), Nikola Szlachta (44kg), Julia Księżyk (+70kg), Hubert Pieczyński (50kg), Jakub Sokół (90kg).

Gruzini deptali po piętach

Wśród mężczyzn cztery medale zdobyli Gruzini, czyli o jeden więcej niż Rosjanie. Czwarte złoto dla Sbornej dołożyła Mariam Amkhadova. Rosjanie zdobyli łącznie 13 medali, a Gruzini o dwa mniej.

Również cztery złota na swoim koncie zapisała Japonia, a to za sprawą pań. Na najwyższym stopniu podium stawały: Aiko Watanabe (48kg), Ayano Yuki (63kg), Rizu Matsumto (70kg) i Akiho Yonekawa (+70kg).

Polska w klasyfikacji medalowej zajęła 12. miejsce.