26.03.2017

#Sięgnęły po medale w Atenach

W Pucharze Europy juniorów w judo w Atenach wystartowały trzy Polki. Dwie z nich, Eliza Wróblewska (70kg) i Vanessa Machnicka (57kg), stanęły na podium. Najlepiej zaprezentowali się judocy z Turcji, którzy zdobyli 20 medali.

Ostatnie tygodnie to dobry okres dla naszego judo. Seniorzy, juniorzy i kadeci osiągają przyzwoite wyniki, co przekłada się na zdobycz medalową. W zeszłym tygodniu biało-czerwoni zdobyli trzy medale w zawodach African Open w Casablance. Z kolei nasi juniorzy przywieźli dwa brązowe krążki z Coimbry. Nasze panie potrzymały dobrą passę w Atenach.

Do złota nieco zabrakło

Tak niewiele zabrakło do pełni szczęścia. Eliza Wróblewska (70kg) pokonywała kolejne przeszkody na swojej drodze, wszystko układało się po jej myśli, jednak w finale 17-latka musiała uznać wyższość Michaeli Polleres. Judoczka z Austrii szybko rozprawiła się z Polką i wygrała przez ippon. Warto wspomnieć, że Wróblewska mocno weszła w grecki turniej. Dwie pierwsze walki wygrała przed czasem. Z kolei w półfinale bez większych problemów młoda Polka uporała się z Inbar Lanir. To pierwsze tegoroczne podium Wróblewskiej w międzynarodowych startach. W ubiegłym roku judoczka zajęła drugą lokatę w Bielsku-Białej, ale wtedy startowała wśród kadetów i w niższej kategorii wagowej (63kg).

Dobre wspomnienia z Aten miała Vanessa Machnicka (57kg), która w zawodach Pucharu Europy juniorów w 2015 roku wywalczyła brązowy medal. Po upływie blisko dwóch lat 18-latka ponownie zawitała do stolicy Grecji. Na początek szybko uporała się z reprezentantką gospodarzy Valentiną Gkogkuoą. Polka zapisała na swoim koncie waza ari, a po chwili dołożyła ippon. W drugiej walce odprawiła Ulyanę Minenkovą, ale w półfinale Polkę powstrzymała Turczynka Meltem Dindar. Machnickiej pozostała walka o trzecie miejsce. Beatrice Ranzato nie miała zbyt wiele do powiedzenie w starciu z 18-letnią Polką, która triumfowała przed czasem.

W Atenach starowała również Aleksandra Kaleta (52kg). 18-letnia judoczka nie będzie miło wspominała startu w greckim turnieju. Kaleta stoczyła dwie walki, które przegrała przed czasem. Młoda Polka została sklasyfikowana na siódmej pozycji.

Dominacja Turcji

Połowę (osiem) złotych medali zapisali na swoim koncie zawodnicy z Turcji. W jakimś stopniu starali się im dorównać Austriacy, ale rywalizację w swoich kategoriach wagowych wygrały tylko Asimina Theodorakis (57kg) i Michaela Polleres (70kg).

Co warto zauważyć, w przypadku Turcji ilość miała ogromne znaczenie. W Atenach wystartowało łącznie 47 judoków państwa położonego nad Bosforem. Wywalczyli 20 medali. Austria, druga w klasyfikacji medalowej, zdobyła dwa krążki, a trzecia Ukraina cztery.

W Atenach zaprezentowało się blisko 240 zawodników.