06.11.2020

#Sobierajska mistrzynią Europy

Radość w Porecu. Katarzyna Sobierajska (70kg) wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy juniorów.

Do Chorwacji pojechała szesnastoosobowa reprezentacja Polski. Łącznie na starcie pojawiło się ponad 350 judoczek i judoków. Rywalizacja juniorów rozpoczęła się 4 listopada, a zakończyć się 6 listopada. Drugiego dnia zmagań na najwyższym stopniu podium stanęła Katarzyna Sobierajska.

18-letnia zawodniczka AZS Uniwersytet Warszawski znakomicie rozpoczęła zmagania w Porecu. Szybko uporała się z Yelyzabetą Lytvynenko, błyskawicznie pokonała Christinę Stamouli. Potem Polce przyszło rywalizować z Francuzką Morgane Fereol. W ubiegłym roku 20-letnia Francuzka sięgnęła po brąz mistrzostw świata juniorów, ale w Porecu nie potrafiła przeciwstawić się Sobierajskiej. 18-letnia Polka wygrała przez ippon i awansowała do półfinału. Tam czekała na nią Shaked Amihai. Sobierajska wygrała czwartą walkę przed czasem i pozostała jej rywalizacja o złoto. Polka trafiła na Joanę Crisostomo z Portugalii. O triumfie Sobierajskiej zadecydowało waza-ari. Piąte zwycięstwo w turnieju i złoty medal stały się faktem.

Ogromny sukces 18-letniej Sobierajskiej, która rok temu sięgnęła w Warszawie po brązowy medal mistrzostw Europy kadetek. Teraz dołożyła kolejny krążek do swojej kolekcji, ale z najcenniejszego kruszcu. Kariera Sobierajskiej rozwija się i widać postępy. Z sukcesami występowała w kadetach, w juniorach potwierdziła swoje możliwości. Co istotne, zawodniczka jest w szerokiej kadrze na listopadowe mistrzostwa Europy seniorów w Pradze.

Podium było blisko

Blisko podium rywalizację w Porecu zakończyła Aleksandra Janeczko (52kg). Polka przed czasem pokonała Zelihę Cinci i Aelinę Mazitovą. Marsz Janeczko powstrzymała brązowa medalistka poprzedniego czempionatu Naomi van Krevel. Polce pozostała rywalizacja o brązowy medal. Janeczko trafiła na Sofię Asvestę, która w repasażach szybko uporała się z Martą Kuraś. Zawodniczka z Cypru miała tego dnia sposób na Polki. W niecałe półtorej minuty pokonała Janeczko i sięgnęła po brąz. Polka zakończyła zmagania na piątym miejscu.

Na siódmych pozycjach mistrzostwa Europy zakończyły Marta Kuraś (52kg) i Zuzanna Łogożna (57kg).