03.10.2015

#Srebrna na świecie, brązowa w Taszkiencie

Czy drużynowy sukces podczas mistrzostw świata w Astanie pozytywnie podziałał na Katarzynę Kłys? Wszystko na to wskazuje. Judoczka Polonii Rybnik podczas zawodów Grand Prix w Taszkiencie sięgnęła po brązowy medal w kategorii wagowej 70kg.

Przypomnijmy. Podczas mistrzostw świata w Astanie żeńska reprezentacja kobiet z Katarzyną Kłys w składzie wywalczyła srebrny medal. W finale Polki uległy Japokom. Wcześniej forma zawodniczki Polonii Rybnik była nierówna.

Dobry prognostyk

Kłys jest jedną z judoczek, która uznawana jest za nadzieję na medal podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. W 2014 roku forma walczącej kategorii 70kg zawodniczki eksplodowała. Kłys notowała bardzo dobre występy w międzynarodowych startach, a podczas mistrzostw świata w Czelabińsku sięgnęła po brązowy medal. Ten sezon w wykonaniu judoczki Polonii Rybnik jest umiarkowany. Indywidualnie podczas Igrzysk Europejskich i mistrzostw świata Kłys nie zachwyciła. Pozytywnym akcentem był za to srebrny medal naszej żeńskiej drużyny.

Czy ta zdobycz może okazać się motorem napędowym? Być może pozwoli Kłys, w której drzemią możliwości,  uwierzyć w siebie i przełamać pewną barierę, co umożliwi jej równorzędną rywalizację z najlepszymi , uwieńczoną sukcesami. Występ w Taszkiencie napawa optymizmem. Polka uporała się z Megan Fletcher jedną karą shido, a następnie trafiła na Giulię Cantoni. Włoszka została pozbawiona złudzeń, Kłys wygrała przez ippon. Polka w półfinale trafiła na Kim Seongyeon z Korei Południowej. Walka zacięta, ale bez jednoznacznego rozstrzygnięcia. Można powiedzieć, że Kłys miała pecha, gdyż przegrała jedną karą shido. Polce pozostała walka o brązowy medal, gdzie czekała na nią inna Koreanka, jednak tym razem nasza zawodniczka okazała się lepsza. Hwang Ye-Sul przegrała przez yuko.

Punkty Ciechomskiego i Sarnackiego

Ważne jest zdobywanie punktów w kolejnych startach ze względu na klasyfikację olimpijską. Na tę chwilę występu w Rio de Janeiro może być Maciej Sarnacki w kategorii +100kg.

Polak przeszedł przez eliminacje, jednak w ćwierćfinale poniósł porażkę. Sarnacki trafił do repasaży, które dawały nadzieję na uzyskanie prawa do rywalizacji o brązowy medal. Polak nie miał szczęścia. Kirgiz Krakowiecki okazał się lepszy od Sarnackiego i wygrał przez ippon. Nasz zawodnik został sklasyfikowany na siódmym miejscu.

Patryk Ciechomski w kategorii 90kg rozpoczął start w Taszkiencie udanie. Dwie wygrane napawały optymizmem, jednak ćwierćfinałowa porażka sprawiła, że nadzieję na medal zmalały. Dodatkowo w repasażach Polak znalazł kolejnego pogromcę. Judoka AZS AWF Katowice przegrał dwoma karami shido z Mihaelem Zgankiem. Ostatecznie zajął siódmą pozycję.

W Taszkiencie zaprezentowała się również Katarzyna Furmanek w +78kg. Polka odpadła w 1/8finału. Lepsza od Furmanek okazała się Ksenia Czibisowa – yuko. Z kolei Jakub Kubieniec w 81kg odpadł już w pierwszej walce.