06.10.2015

#Srebrna Pogorzelec w mundurze

Trwają Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Mungyeong. Po srebrny medal sięgnęła Daria Pogorzelec w kategorii 78kg w judo. Dobre występy zanotowały również Arleta Podolak (57kg) oraz Karolina Tałach (70kg), które zajęły trzecie miejsca.

Start w Mungyeong obfituje w medale polskich judoczek. Naszym zawodniczkom nie udało się zdobyć tylko złota. W sobotę w rywalizacji drużynowej Polki w składzie: Kinga Kubicka, Halima Mohamed-Seghir, Agata Ozdoba, Daria Pogorzelec i Karolina Tałach, sięgnęły po srebrny medal.

Słowenka zabrała złoto

Daria Pogorzelec w tym roku prezentuje równą formę. Na Igrzyskach Europejskich w Baku zaliczyła najlepszy występ spośród wszystkich naszych judoków, jednak znalazła się poza podium. Pogorzelec wywalczyła piątą pozycję. Podczas mistrzostw świata w Astanie Polka indywidualnie nie sięgnęła po medal, ale udało jej się zdobyć srebro w drużynie.

W Mungyeong odniosła podwójny sukces. Najpierw wywalczyła srebrny medal w starcie drużynowym, a w kolejnym występie dotarła do finału, jednak musiała zadowolić się drugim miejscem. Pogorzelec wygrała dwa pojedynki, które pozwoliły jej znaleźć się w strefie medalowej. Natalia Kazancewa również nie znalazła sposobu na judoczkę z Gdańska i było pewne, że Polka zdobędzie srebro. Apetyt rósł w miarę jedzenia. Pogorzelec w Korei prezentuje się wyśmienicie, jednak w finale doznała porażki. Jej pogromczynią okazała się Anamari Velensek. Słowenka już kilkukrotnie pokazała się z dobrej strony na światowych arenach. W 2014 roku w Czelabińsku sięgnęła po brązowy medal mistrzostw świata, a rok wcześniej była drugą judoczką Europy.

Gdyby nie Rosjanki

Reprezentantki Rosji stanęły na drodze Arlety Podolak i Karoliny Tałach do finałów w ich kategoriach wagowych. Mistrzyni świata juniorek z 2013 roku udział w turnieju w Mungyeong rozpoczęła od pojedynku z Thuy Nguyen. Polka okazała się lepsza od judoczki z Wietmanu i to był początek udanej rywalizacji Podolak z zawodniczkami z kontynentu azjatyckiego. W ćwierćfinale nasza zawodnika pokonała Chinkę Hui Wang. Marsz Podolak zaburzyła Tatiana Kazeniuk. Porażka sprawiła, że Polce pozostał udział w finale pocieszenia. Tam po raz kolejny trafiła na zawodniczkę z Azji. Liru Huang z Chin padła kolejną ofiarą polskiej judoczki. Walka była wyrównana, a o zwycięstwie Podolak zadecydowała jedna kara shido przyznana jej rywalce.

Z kolei Karolina Tałach w półfinale kategorii 70 kg uległa Alenie Prokienko. W decydującym o medalu pojedynku Polka okazała się lepsza od zawodniczki z Luksembruga Lynn Mossong.

Wkład naszych judoków w zdobycz medalową jest znaczny. Łącznie reprezentanci Polski zdobyli w Mungyeong jedenaście medali. Cztery z nich to dzieło naszych judoczek. Rywalizacja w Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych potrwa do 11 października.