19.09.2018

#Srebro i brąz Polaków

W mistrzostwach Europy juniorów w judo w Sofii Polska zdobyła dwa medale. Angelika Szymańska (63kg) wywalczyła srebro, a Cezary Tchórzewski (73kg) brąz.

W Sofii zaprezentowało się ponad 400 judoczek i judoków, wśród których znalazła się 16-osobowa kadra Polski. Dwa zdobyte medale dały biało-czerwonym 13. miejsce w klasyfikacji końcowej.

Dotychczas największym sukcesem w karierze Angeliki Szymańskiej było piąte miejsce w mistrzostwach świata kadetek w 2015 roku w Sarajewie. Z Sofii niespełna 19-letnia Polka miała dobre wspomnienia. W 2015 roku zajęła siódme miejsce w mistrzostwach Europy kadetek. Na poziomie juniorskim poprawiła to osiągnięcie. W Sofii Szymańska stoczyła pięć walk. Rozpoczęła od szybkiego zwycięstwa z reprezentantką Czarnogóry Tamarą Gardasević. Kolejne pojedynki również wygrywała przed czasem. Na pokonanie ćwierćfinałowej rywalki – Anastazji Antipiny potrzebowało nieco ponad pół minuty. Dopiero w finale Szymańska znalazła pogromczynię. Lia Ludvik ma już na swoim koncie triumf w seniorskich zawodach w Sarajewie. Pokonując Polkę zapisała na swoim koncie pierwszy medal mistrzostw Europy i od razu złoty.

Cezary Tchórzewski rok temu w Mariborze przegrał walkę o ćwierćfinał z Davidem Gamosovem. W Sofii Polak zaszedł zdecydowanie dalej, ale droga do sukcesu nie była łatwa. Początek mistrzostw był niezwykle wymagający dla 20-latka, który po dogrywkach pokonał Yannicka van der Kolka oraz Iona Nacu. W kolejnej walce Tchórzewski przed czasem przegrał z Joao Fernando. Na Polaka czekały repasaże, z których wyszedł zwycięską ręką. W starciu o brąz Tchórzewski przed czasem odprawił Azera Hasila Jafarova.

Blisko medalu był Iwo Baraniewski (100kg). Zawodnik Uczniowskiego Klubu Judo 225 Warszawa potrzebował niecałych trzech minut na pokonanie trzech rywali, jednak kolejne pojedynki nie ułożyły się po myśli 19-latka. Szybko przegrany półfinał i wyrównana walka o brąz, w której lepszy okazał się Adil Karimli.

Siódme miejsce w mistrzostwach Europy zajęła Julia Świątkiewicz (+78kg), która na początek rywalizacji pokonała Czeszkę Marketę Paulusovą. Następnie Polka przegrała dwa pojedynki.

W klasyfikacji medalowej triumfowała Gruzja, która zdobyła dziesięć krążków – trzy złote, dwa srebrne i cztery brązowe. Druga pozycja dla Włoch (pięć medali – 2, 0, 3), trzecia dla Francji (cztery medale – 2, 0 ,2).

Fot. European Union Judo

KM