23.08.2019

#Stawka Ruiza wzrosła

7 grudnia wielki rewanż – Anthony Joshua będzie chciał odzyskać pasy mistrzowskie WBA, WBO i IBF, a Andy Ruiz Jr. stanie do ich pierwszej obrony. Pojedynek odbędzie się w Arabii Saudyjskiej.

Na chwilę cofnijmy się. 1 czerwca br. w Madison Square Garden byliśmy świadkami niespodzianki. Anthony Joshua miał walczyć z Jarrellem Millerem, ale ten zaliczył wpadkę dopingową i w ringu pojawił się Andy Ruiz Jr. Mało kto spodziewał się, że Meksykanin z brzuszkiem zagrozi "AJ". A jednak! W siódmej rundzie niespodzianka stała się faktem. Ruiz Jr. został nowym czempionem wagi ciężkiej i sięgnął po pasy WBA, IBF, WBO i IBO. Wiadomo było, że prędzej czy później musi dojść do rewanżu.

Joshua zdecydował się aktywować klauzulę dotyczącą pojedynku rewanżowego. Bokserzy mieli wejść do ringu pod koniec roku. Podstawową kwestią było – gdzie i za jakie pieniądze. Joshua pojechał do Stanów Zjednoczonych i stracił pasy, więc początkowo pojawiała się opcja, że rewanż odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Mówiło się o Cardiff. Z drugiej strony przewijał się Nowy Jork. Praktycznie wszystkich w osłupienie wprawił pomysł organizacji pojedynku w Arabii Saudyjskiej. Wydawało się to niemożliwe, a jednak rewanż zaplanowano 7 grudnia w Arabii Saudyjskiej.

Sport swoją drogą, emocje też, ale kasa musi się zgadzać. Eddie Hearn, menadżer Joshuy, robi wszystko, aby przekonać, że walka w Arabii ma sens. Nie brakuje jednak krytycznych opinii. Wielu ekspertów podkreśla, że Diriyah nie jest najlepszym miejscem na rewanż gwiazd.

Cała sytuacja jest o tyle dziwna, że Hearn ogłosił walkę zanim Ruiz podpisał na nią umowę. Meksykanin wykorzystał to na  swoją korzyść. Bo jak przepuścić taką okazję. Pierwotnie mistrz miał zagwarantowane 8-9 milionów dolarów. Negocjował na tyle dobrze, że kwota ta wzrośnie o kilka milionów (nawet 15!). Trzeba pamiętać również o takich dodatkach jak wpływy z praw telewizyjnych w Meksyku.

Wiadomo, że miłośnicy boksu czekają na tę walkę. Nie brakuje jednak wątpliwości, co do miejsca rywalizacji oraz otoczki wokół starcia. Promocja wydarzenia ruszy na początku września.

Fot. Andy Ruiz Jr. Facebook

KM