29.03.2017

#Szpilka, Wach i Adamek, czyli ciężkie sprawy

Artur Szpilka rozważa zawieszenie kariery – ta informacja zelektryzowała miłośników boksu. Ale 27-letni bokser dał nadzieję. Z emerytury może wrócić Tomasz Adamek. Coraz więcej spekuluje się na temat kolejnego starcia popularnego „Górala”. Na dokładkę Mariusz Wach, który będzie miał okazję poznać moc ciosu mistrza świata IBF.

Każdy z wyżej wymienionych pięściarzy miał okazję rywalizować o tytuł w wadze ciężkiej. Obok tych nazwisk nie można przejść obojętnie. 

Zakręt Szpilki?

Wielka nadzieja polskiej wagi ciężkiej – tak określano Artura Szpilkę, który na początku kariery kładł na deski kolejnych rywali. Również na amerykańskich ringach pokazał, że ma potężny cios. W końcu jego zapał zatrzymał Bryant Jennings, który rozprawił się ze „Szpilą” w Madison Sqaure Garden w styczniu 2014 roku. Szpilka podniósł się w wielkim stylu i wygrał starcie o prymat w kraju. Pokonał Tomasza Adamka i udowodnił, że jest pięściarzem dojrzałym i ułożonym, który prezentuje mądrość w ringu. Wcześniej podkreślano wielkie możliwości Szpilki, ale zwracano uwagę na brak chłodnej głowy. W końcu bokser urodzony w Wieliczce ruszył na podbój USA. Wygrał trzy walki i dostał szansę rywalizacji o pas WBC z Deontayem Wilderem.

Szpilka dobrze prezentował się w ringu z czempionem. Nie przestraszył się Amerykanina, próbował go ukąsić, jednak potężny cios Wildera w końcu go dosięgnął. W dziewiątej rundzie Polak padł jak rażony piorunem. Działo się to w styczniu 2016 roku. Od tamtego czasu Szpilka nie pojawił się w ringu. Walczył o powrót do zdrowia, przeszedł operację ręki. Miał zaprezentować się w styczniu br. na gali w Birmingham w rywalizacji z Dominicem Breazealem. Do starcia jednak nie doszło. Polak nie krył swojego rozczarowania. W końcu Szpilka w programie „Puncher Extra Time” poinformował, że rozważa zawieszenie kariery. Bokser chce wrócić na ring, ale jego celem jest starcie z poważnym rywalem. Jeśli taki się nie pojawi, poczeka na Breazeale'a, jednak podkreślił, że nie zamierza czekać w nieskończoność.

Będzie potrzebny odpoczynek? Niekoniecznie! Szpilka niczym Hitchock buduje napięcie. Bokser poinformował, że w czerwcu bądź lipcu stoczy walkę, którą określił mianem dużej. Trzeba czekać, kiedy Szpilka wyprowadzić kolejny mocny cios.

Powrót

Ostatnią walkę Tomasz Adamek stoczył blisko rok temu. W kwietniu przegrał w Krakowie z Ericem Moliną. „Góral” powiedział „dość” i pozostawił kibicom piękne wspomnienia. Nie milkną jednak echa na temat ewentualnego powrotu na ring byłego mistrza WBC w kategorii półciężkiej. Tomasz Adamek wrócił na salę treningową na nowojorskim Brooklynie. Ponoć „Góral” miał otrzymać propozycję walki, jednak odrzucił ją. Trenuje pod okiem Harrey'a Keitta, ale konkretów brak. Czy Adamek ponownie pojawi się w ringu? Trzeba czekać.

Spotka się z mistrzem

W listopadzie 2012 roku Mariusz Wach spotkał się z Władimirem Kliczko i walczył o cztery pasy mistrzowskie w kategorii królewskiej. Polak przegrał, a po pojedynku wykryto w jego organizmie zakazane substancje, przez co został zawieszony. Po blisko dwóch latach wrócił na ring. „Viking” wygrał sześć walk, przegrał tylko jedną.

Teraz Wach spotka się z kolejnym mistrzem wagi ciężkiej, jednak nie dostąpi zaszczytu pojedynku o pas. Polak będzie sparingpartnerem Anthony'ego Joshuy. Mistrz świata IBF przygotowuje się do hitowego starcia z Władimirem Kliczko, które odbędzie się 29 kwietnia na stadionie Wembley.

KM