12.10.2014

#To musi się stać!

 

Kiedy – nie wiadomo, ale musi. Mega – walka tak określa się ewentualne starcie Floyda Mayweathera Jr z Manny’m Pacquiao. Ojciec i trener Moneya twierdzi, że  do tego pojedynku dojdzie.

To się stanie. Ta walka odbędzie się. To będzie największa walka. Zapamiętaj moje słowa – powiedział w wywiadzie z Fighthype.com Mayweather Sr. Niemalże cały bokserski świat chciałby zobaczyć to starcie. Dla wielu byłoby to największe wydarzenie w zawodowym boksie w XXI wieku. Mayweather, który nie zaznał jeszcze goryczy porażki, wielki mistrz i bokser oraz Pacquiao, utytułowany, imponujący walecznością, szybkością i skutecznością. Dwie żyły złota w ringu. Temu pojedynkowi towarzyszyłyby ogromne pieniądze, ponad galaktyczne zainteresowanie, a cała otoczka byłaby jednym wielkim show.

Na poziomie sportowym emocji również nie mogłoby zabraknąć. Mayweather i Pacquiao mają ogromną wartość sportową. Floyd w ostatnim pojedynku pokonał Marcosa Maidanę na punkty. Tym razem jednogłośnie. Z kolei Pacquiao wygrał w kwietniu z Timem Bradleyem, końząc jego niepokonaną passę. W listopadzie Pacman stanie w ringu z Chrisem Algierim. Mayweather na ringu pojawić ma się dopiero w maju. Po pokonaniu Maidana Mayweather powiedział: –  Muszę zastanowić się ze swoim zespołem nad kolejnym rywalem. Nie wykluczył przy tym, że będzie rozważał kandydaturę Pacmana, ale ten najpierw musi pokonać Algieriego. Obaj są wielkim mistrzami. Mayweather jest posiadaczem pasów WBC i WBA w wadze półśredniej oraz WBC i WBA w wadze junior średniej. Pacquaio dokonał nie lada sztuki, gdyż zdobywał tytuły w kilku kategoriach wagowych. Z tymi dokonaniami w żaden sposób nie można dyskutować. Są to pięściarze najwyższych lotów, którzy tworzą historię boksu.

Droga do starcia Mayweathera z Pacquiao wydaje się długa, ale kolejne głosy i rozważania wskazują, iż nie wydaje się ona niemożliwa. Mayweather Sr porównuje ewentualne starcie tych dwóch dżentelmenów do starć między Mahometem Alim i Joe Frazierem czy Alim i George’m  Foremanem. Jak widać – najwyższy kaliber. Czy słusznie? Nazwiska obu bokserów są gorące, elektryzują cały świat. Ich walka byłaby wydarzeniem. Nie tylko sportowym, medialnym, ale przede wszystkim – biznesowym. Z pewnością wszelkie działania zmierzające do tej walki oparte są na aspekcie finansowym. Zaplecze do organizacji pojedynku Mayweather – Pacquaio jest, jednak samo wydarzenie musi mieć odpowiednią otoczkę. Showtime i HBO mogą wiele zyskać na tym pojedynku.

Warto też uświadomić sobie, że oprócz tego, iż Mayweather i Pacquiao są bokserami to są bardzo dobrymi biznesmenami. Być może ze sportowego punktu widzenia chcą są zmierzyć, ale mają świadomość swojej roli w tym przedsięwzięciu. To, cze gonie dotknie się Floyd zamienia się w złoto. Jego umiejętności tworzenia show, budowania napięcia są imponujące. Mayweather potrafi zwiększyć zainteresowanie. Wydaje się, że jest człowiekiem, który zareklamowałby każdy towar. Pacman również przedstawia swoją wartość. Jego ludzie chcą oglądać, a sponsorzy chcą mieć jego wizerunek. Połączenie tych dwóch fanów daje efekt w postaci widowiska sportowego i świetnego biznesu. Czy obaj grają na czas? Budują napięcie? Czy czekają na znak od HBO, że nadszedł czas na ten pojedynek?

Sam Lennox Lewis podjął starania, aby doszło do tego pojedynku. Były mistrz wagi ciężkiej uważa, że do tego starcia musi dojść. Lewis porównał tą sytuację do starań mających na celu doprowadzenie do jego walki z Mike’m Tysonem. – Jeśli HBO i Showtime mogły stworzyć pojedynek Lewis – Tyson, największy w tamtym czasie to tym bardziej mogą zorganizować walkę Mayweather – Pacquiao.  Taki pojedynek chętnie zobaczyłby również legendarny Ali.

Legendy boksu apelują o tą walkę. Dla świata boksu byłoby to ogromne wydarzenie. Wielkie święto, prawdziwe show. Coś, czego nigdy nie było. Mayweather i Pacquiao są w stanie stworzyć niesamowite widowisko.

Mayweather Sr: – Świat chce to zobaczyć. Chce zobaczyć jak Floyd bije Pacquiao. Jak mówi ojciec i trener Moneya – to musi się stać. Pytanie: kiedy?

KM