30.04.2014

#Tomasz "Góral" Adamek

Jest polskim bokserem zawodowym, byłym zawodowym mistrzem świata organizacji IBF i IBO w kategorii wagowej junior ciężkiej oraz WBC w kategorii półciężkiej. Zdobywał także medale mistrzostw Europy jako amator. Jest pierwszym polskim zawodnikiem, który otrzymał „Muhammad Ali Giant Athlete Award” – nagrodę imienia Muhammada Alego za wybitne osiągnięcia sportowe i postawę poza ringiem. 

Swoją przygodę z boksem rozpoczął w wieku 12 lat w klubie Góral Żywiec. Jego pierwszymi trenerami byli Stefan Gawron i Stanisław Orlicki. Pierwszy tytuł Mistrza Polski seniorów zdobył w 1995 roku  w wadze średniej. W 1996 roku ponownie wywalczył Mistrzostwo Polski w wadze średniej. W 1997 roku wywalczył wicemistrzostwo w wadze półciężkiej. W 1998 roku jako jedyny Polak zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w Mińsku w wadze półciężkiej. 

W amatorskim boksie walczył 120 razy z czego 108 razy wygrywał. W boskie zawodowym Tomasz Adamek walczył
w 3 kategoriach wagowych. Zaczynał od kategorii półciężkiej, w której zdobył mistrzostwo świata WBC pokonując Paula Briggsa. Walka zakończyła się decyzją sędziowską po 12 rundach. W tej kategorii Tomasz Adamek skutecznie obronił pas – dwukrotnie. W pierwszej obronie pokonał Thomasa Urlicha nokautując rywala w 6 rundzie. W drugim pojedynku w obronie tytułu stoczył rewanżowy pojedynek z Paulem Briggsem, starcie skończyło się podobnie jak ich pierwsze spotkanie na ringu. Sędziowie ocenili walkę na korzyść polskiego pięściarza. W kolejnej obronie tytułu Adamek stoczył bój z Chadem Dawsonem, przegrywając zasłużenie na punkty. Po walce Polski bokser przyznał , że Dawson był najszybszym bokserem z jakim skrzyżował rękawice. 

Kolejną kategoria wagową w której walczył Polak była waga junior ciężka. 9 czerwca 2007 Adamek zdobył w niej Mistrzostwo Świata IBO. Kolejna walka Polaka, była walka eliminacyjna z O'Nielem Bellem dającą prawo do stoczenia pojedynku o pas mistrzowski IBF. Walka ta odbyła się 19 kwietnia 2008 roku w Katowicach. Polak pokonał Bella w 7 rundzie przez TKO. Po tej wygranej Tomek Adamek mógł stoczyć walkę ze Stevem Cunninghamem o mistrzostwo Świata IBF. Starcie odbyło się 11 grudnia 2008. Pojedynek trwał pełne 12 rund. W tym czasie Cunningham lądował trzy razy na deskach, ale za każdym razem się podnosił. Po ostatnim gongu sędziowie przyznali zwycięstwo Polakowi. 

27 lutego Polak stoczył walkę w obronie pasa IBF z Johnathonem Banksem. Polak wygrał starcie w 8 rundzie poprzez KO. Przy okazji obrony pasa IBF Adamek zdobył tytuł federacji IBO. 18 października 2009 roku Tomasz Adamek oficjalnie zrzekł się tytułu IBF, by przejść do kategorii ciężkiej i stoczyć pojedynek o interkontynentalny pas IBF z Andrzejem Gołotą. Walka ta odbyła się 24 października w Łodzi. Tomasz Adamek pokonał swojego rywala w 5 rundzie przez TKO. W tej kategorii wagowej Tomasz Adamek stoczył zwycięskie pojedynki między innymi z Jasonem Estradą, Chrisem Arreolą, Michaelem Grantem oraz Vincentem Maddalonem. 

W styczniu 2011 roku Tomasz Adamek podpisał kontrakt na walkę o Mistrzostwo Świata WBO i IBF z Władymirem Kliczko. Ostatecznie Adamek stoczył pojedynek z drugim z braci Witalijem, ponieważ Władymir podjął decyzję o walce unifikacyjnej  z Davidem Haye'm. Walka Adamka z Kliczko odbyła się 10 września 2011 roku na stadionie miejskim we Wrocławiu. Spotkanie pięściarzy było bardzo jednostronne na korzyść Ukraińca. Polak przegrał walkę w 10 rundzie przez TKO. Po pojedynku z Kliczko, Tomasz Adamek stoczył pięć zwycięskich pojedynków z: Nagy Aguilerą, Eddiem Chambersem, Travisem Walkerem, Steve'em Cunninghamem i Dominickiem Guinnem. Po tych zwycięstwach przyszła przegrana walka z Wjaczesławem Hłazkowem.