20.03.2017

#Trójka wspaniałych, czyli medalowa Casablanca

Anna Borowska (57kg) na najwyższym stopniu podium zawodów African Open w Casablance. Ale to nie koniec dobrych informacji! Brązowe medale zawisły na szyjach Katarzyny Kłys (70kg) i Piotra Kuczery (90kg). Z kolei nasi juniorzy rywalizowali w Coimbrze. Zmagania zakończyli z dwoma brązowymi krążkami.

Kolejny medalowy weekend za naszymi judokami. To dobry prognostyk przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy, które w dniach 20-23 kwietnia odbędą się w Warszawie.

Powtarzalna Kłys

Mistrzyni Europy w drużynie jest w gazie. W trzech ostatnich startach stawała na podium. Z tym, że pierwszy miał miejsce ponad pół roku temu w Zagrzebiu. Tegoroczne starty Kłys zainaugurowała w marcu w Zurychu, gdzie wygrała… dwie walki i stanęła na najwyższym stopniu podium. W minionym weekend 30-letnia judoczka rywalizowała w Casablance. Na początek szybko rozprawiła się z Hafsą Yatim, jednak euforia nie trwała długo. W drugiej walce Polka spotkała się z Lucie Perrot, która w światowym rankingu jest o ponad 100 pozycji niżej od brązowej medalistki mistrzostw Europy w Czelabińska. Francuzka triumfowała przez ippon. W starciu o brąz Kłys spotkała się z kolejną zawodniczką znad Sekwany. Melissa Heleine musiała uznać wyższość Polki.

Powody do radości ma Anna Borowska, która wygrała kolejne zawody w tym roku. Na początku marca okazała się najlepsza w Pradze. W Casablance również nie miała sobie równych. Na początku Polka musiał wspiąć się na wyżyny. Dwa waza-ari były kluczem do pokonania Ley Buet. Półfinał i finał Borowska rozstrzygnęła przed czasem. Tempa nie zwalnia również Piotr Kuczera (90kg). Po triumfach w Rzymie i Katowicach, przyszedł czas na trzecie miejsce w Casablance. Brązowy medalistka mistrzostw Europy z Kazania wygrał trzy pojedynki.

W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 4. miejsce. Triumfowali Francuzi z 23 medalami na koncie.

Portugalska przygoda

W Coimbrze wystartowało blisko 400 młodych judoków, w tym pięciu naszych juniorów. Sebastian Marcinkiewicz (81kg) z przytupem rozpoczął rywalizację w Pucharze Europy. 19-letni judoka wygrał trzy walki, ale w półfinale powstrzymał go Tiago Pinho. Na pocieszenie polski zawodnik zdobył brązowy medal.

Na podium stanął również Iwo Baraniewski (100kg). 18-latek miał szczęście do zawodników gospodarzy. Na otwarcie pokonał Alexandre Teodosio, a w rywalizacji o trzecie miejsce był lepszy od Diogo Britesa. W półfinale na drodze Polaka stanął Mathias Madsen z Danii.

O krok od medalu była Barbara Kulik (63kg), która ostatecznie zajęła 5. pozycję. Siódmy był Maciej Krogulski (73kg). W Coimbrze startował również Szymon Jasiński (66kg). 

KM