12.08.2019

#Trzy finały

Znamy terminy finałów drugiej edycji bokserskiego turnieju World Boxing Super Series. Do rozstrzygnięć jest jeszcze trochę czasu, ale emocji nie brakuje. Wszystko za sprawą Regisa Prograisa.

W wadze super lekkiej wybuchło zamieszanie. Wszystko za sprawą Regisa Prograisa, który podjął decyzję o wycofaniu się z finałowej rywalizacji z Joshem Taylorem. Wszystko przez… pieniądze. Od początku rywalizacji w WBSS Amerykanin narzekał na kłopoty z regulowaniem płatności przez organizatorów. W związku z tym przed półfinałem Prograis miał otrzymać środki na rachunek powierniczy. Podobnie przed finałem. Organizatorzy nie dotrzymali terminu, a więc bokser i jego przedstawiciele złożyli stosowne dokumenty w sądzie o rozwiązanie wszelkich zobowiązań kontraktowych. WBSS zupełnie inaczej widzi sprawę. W wydanym oświadczeniu organizator turnieju podkreśla, że nie doszło do złamania kontraktu i czekają na finał w kategorii super lekkiej.

Do niedawna spekulowano, że walka pomiędzy Prograisem a Taylorem odbędzie się 5 października w Manchesterze. Obecnie pada termin 28 września. Prograis nie jest z tego zadowolony. Pytanie – jaki będzie finał tego finału?

W pozostałych dwóch kategoriach wagowych takich kłopotów nie ma. Szczególną uwagę będziemy zapewne poświęcać rywalizacji w Rydze. W finale wagi junior ciężkiej spotkają się Mairis Briedis i Yuniel Dorticos. Rywalem zwycięzcy powinien być Krzysztof Głowacki. Doskonale pamiętamy półfinałową rywalizację, w której Brieidis w kontrowersyjnych okolicznościach wygrał z Polakiem. Łotysz dopuszczał się nieczystych zagrywek, trafił Głowackiego po czasie, na co nie zareagował sędzia. Po pojedynku Briedis kpił z całej sytuacji. Polska strona protestowała, ale nic z tego. Briedis szykuje się do finału, a Głowacki czeka na kolejną walkę. Drugi z finalistów – Yunier Dorticos w ćwierćfinale pokonał Mateusza Masternaka, z kolei w półfinale znokautował Andrew Tabitiego. Stawką finałowej potyczki będą pasy WBC, WBO i IBF. Pojedynek odbędzie się 14 grudnia.

Zanim Briedis i Dorticos wejdą do ringu, poznamy najlepszego w rywalizacji w wadze koguciej. 7 listopada w Tokio zmierzą się Naoya Inoue i Nonito Donaire. 26-letni Japończyk świetnie spisuje się w turnieju WBSS. Inoue znajduje się w posiadaniu pasów WBA i IBF, a w ćwierćfinale pokonał Juana Carlos Payano już w pierwszej rundzie, zaś w półfinale w drugiej odsłonie znokautował Emmanuela Rodrigueza. W finałowym pojedynku jego rywalem będzie doświadczony Nonito Donaire. Filipińczyk znajduje się w posiadaniu pasów WBC Diamond i WBA. W drodze do finału Donaire pokonał Ryana Burnetta i Stephona Younga.

KM