14.10.2019

#Trzy medale judoków w Estonii

Trzy medale na swoim koncie zapisali Polacy w zawodach European Open w judo, które odbyły się w Tallinie. Na najniższym stopniu podium stanęli – Paulina Dziopa (78kg), Paula Kułaga (+78kg) oraz Kacper Szczurowski (100kg). Z kolei podczas mistrzostw świata weteranów w Marakeszu Polska wywalczyła cztery medale.

Paulina Dziopa zbiera doświadczenie w rywalizacji seniorskiej, ale w Tallinie pokazała, że nie zamierza biernie przyglądać się, lecz stawia na rozwój. Najlepszym tego dowodem jest brązowy medal. Polka stoczyła cztery walki, z których wygrała trzy. Dziopa w pokonanym polu pozostawiła młodą Litwinkę Migle Dudenaite oraz doświadczoną reprezentantkę Portugalii Yahmię Ramirez. Na drodze Polki do finału stanęła Linda Politi, która wygrała przez ippon. W starciu o brąz Dziopa pokonała Lucię Tangorre.

Trzeci medal w zawodach rangi European Open zdobyła Paula Kulaga. 23-letnia zawodniczka ostatni raz na podium stała w Madrycie w 2018 roku. Kulaga źle rozpoczęła zawody w stolicy Estonii. Po dwóch minutach rywalizacji z Tessie Savelkouls schodziła pokonana z placu boju. Kulaga trafiła do repasaży, gdzie szybko znalazła sposób na Patricę Bartulos Ferrer. Po upływie dwóch minut Polka mogła cieszyć się ze zwycięstwa, które dało jej szansę na brąz. W walce o podium trafiła na… Annę Załęczną. Zawodniczka Toruńskiego Klubu Sportowego Judo wywalczyła brąz pod koniec września w Luksemburgu. Tym razem lepsza okazała się Kulaga, która mogła cieszyć się z medalu.

W repasażach musiał rywalizować również Kacper Szczurowski. Przygoda 22-latka z Tallinem zaczęła się wręcz idealnie. Błyskawicznie pokonał Lalli Nuorteva, ale w kolejnej walce nie poradził sobie z Grigoim Minaskinem. W repasażach Polak pokonał brązowego medalistę mistrzostw świata kadetów z 2015 roku Antona Sachylovicha. Podium było bardzo blisko. Szczurowski wykonał krok w jego stronę pokonując w 42 sekundy Emila Mattssona.

Na piątym miejscu rywalizację w Tallinie zakończył Oleksii Lysenko (100kg).

Weterani z medalami

W Marakeszu odbyła się rywalizacja weteranów, którzy walczyli o medale mistrzostw świata. Po złoto sięgnął Krzysztof Wiłkomirski w kategorii 73kg, M2 (35-39 lat), który wygrał pięć pojedynków. O krok od triumfu był Paweł Sitarski – 100kg, M3 (40-44 lata), ale srebro również dostarczyło mu i kibicom wiele radości. Brązowe medale wywalczyli Marcin Rejniak – 66kg, M2 (50-54 lata) oraz Sławomir Kamiński 100kg/M5.