05.08.2019

#Tuż za podium

Na czwartym miejscu w klasyfikacji medalowej zakończyli rywalizację w Pucharze Europy Juniorów w judo w Poznaniu reprezentanci Polski. Na swoim koncie zapisali osiem krążków. Najlepsi byli Rosjanie – 12.

Bez wątpienia największe powody do zadowolenia ma Kinga Wolszczak (+78kg), która sięgnęła po złoty medal. Po raz kolejny 17-latka pokazała, że jest w fenomenalnej formie. W tegorocznych startach Wolszczak nie schodzi z podium! Wygrała drugie zawody z rzędu. W maju triumfowała w Maladze, zaś wcześniej była druga w Lignano i trzecia w Atenach. W Poznaniu w wadze ciężkiej obowiązywał system "każdy z każdym". Początek rywalizacji nie był udany dla Wolszczak, która przegrała z Julią Świątkiewicz. Pojedynek rozstrzygnął się dopiero w dodatkowym czasie. Kolejne trzy walki 17-latka wygrała przed czasem – pokonała Alicję Sokołowską i dwie judoczki z Rosji. Świątkiewicz zanotowała po drodze dwie porażki i uplasowała się poza podium, a Wolszczak cieszyła się z triumfu.

Powody do zadowolenia ma również Eliza Wróblewska (70kg). Polka znakomicie rozpoczęła rywalizację w Poznaniu i w zaledwie pół minuty odprawiła Niemkę Leonie Beyersdorf, potem wygrała z Darją Piskunovą i przyszło jej rywalizować o złoto. W finale Wróblewska musiała uznać wyższość Andeli Violić, dla której był to pierwszy triumf w Pucharze Europy. Z kolei młoda Polka zanotowała czwarte podium w tym roku.

Posypały się za to brązowe medale. Na najniższym stopniu podium stawali: Natalia Kropska (63kg), Zuzanna Logozna (57kg), Lucja Obal (57kg), Paulina Szlachta (48kg), Wojciech Kordyalik (+100kg) oraz Sebastian Ołdak (90kg).

Tuż za podium, na piątych lokatach, uplasowali się Jagoda Tata (57kg), Weronika Strycz (48kg), Aleksandra Sokołowska (63kg), Martyna Nolewajka (78kg), Aleksandra Janeczko (52kg), Maria Baczek (78kg) i Dawid Hypta (60kg).

Najlepsi w Poznaniu okazali się Rosjanie – pięć złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. Za ich plecami Węgrzy – trzy złota i brąz oraz Francuzi – po dwa złote i srebrne medale oraz cztery brązowe.

W zawodach wzięło udział 179 judoczek i judoków.

Fot. PZJudo

KM