05.03.2017

#Tybura ponownie wygrywa przed czasem

Drugie zwycięstwo Marcina Tybury w UFC. Na gali w Las Vegas Polak pokonał przed czasem Luisa Henrique.

Pierwotnie 31-latek miał rywalizować z Brazylijczykiem 11 lutego w Centrum Barclays na Brooklynie. Do pojedynku nie doszło z powodów kłopotów zdrowotnych Luisa Henrique. Komisja Sportowa zdecydowała, że z powodu infekcji, która może zaszkodzić zawodnikowi z Kraju Kawy nie może on wystąpić na UFC 208. W jego miejsce wskoczył Justin Willis, ale i z nim Tyburze nie było dane się zmierzyć. Tym razem Komisja Sportowa uznała, że rywal jest… zbyt osłabiony zbijaniem wagi. „Co się odwlecze, to nie uciecze”. Na gali UFC 209 Polak zmierzył się z Luisem Henrique.

Aktywny Brazylijczyk nie dał rady

Luis Henrique chciał wykorzystać swoją najmocniejszą stronę, czyli zapasy. Od początku Brazylijczyk szukał obalenia i przenosił rywalizację do parteru, jednak Tybura potrafił szybko wstać na nogi. 31-latek dobrze prezentował się w stójce. Były zawodnik M-1 Challenge skutecznie opierał się rywalowi, który cały czas szukał obaleń. 

Dwie intensywne rundy sprawiły, że na twarzach Henrique i Tybury widać było oznaki zmęczenia. Jednak nie wpłynęło to na tempo trzeciej odsłony. Mocnym akcentem rozpoczął ją Tybura. Front kick i seria ciosów sprawiła, że Brazylijczyk poczuł siłę naszego zawodnika. Mimo to nadal szukał zejścia to parteru. W końcu mu się udało i zaskoczył Tyburę gilotyną, był o krok od poddania Polaka, jednak ten uwolnił się z trudnej sytuacji. Po chwili zdobył dosiad i zasypał Brazylijczyka uderzeniami, co sprawiło, że sędzia zdecydował się przerwać walkę.

Marcin Tybura debiutował w UFC blisko rok temu. W pierwszej walce przegrał z Timothy'm Johnsonem, następnie pokonał przed czasem Viktora Pestą. 31-letni Polak zanotował drugie zwycięstwo w UFC, a łącznie ma ich na koncie 15.

Kontrowersje wokół walki o pas

W Las Vegas doszło do starcia o pojedynek o mistrzostwo w wadze półśredniej. Tyron Woodley odpierał ataki Stephena Thompsona. Ostateczny werdykt wzbudził sporo kontrowersji. W ciągu pięciu rund Thompson pokazał się z dobrej strony i prowadził walkę. Mistrz był ostrożny, czekał na rywala. Dopiero w końcówce walki poważnie naruszył przeciwnika. Większościową decyzją sędziów wygrał Tyron Woodley.

Na gali UFC 209  czwarte zwycięstwo w karierze odniosła Cynthia Calvillo. 29-letnia Amerykanka pokonała w pierwszej rundzie przez duszenie zza pleców Amandę Cooper. Doświadczony Alistair Overeem ponownie triumfuje. 36-letni Holender w trzeciej odsłonie rozprawił się z Markiem Huntem. To 42. wygrana w karierze Overeema.

KM