04.03.2019

#Udany weekend judoków

Arleta Podolak (57kg) najlepsza w Pradze, a Bartłomiej Garbacik (60kg) i Wiktor Mrówczyński (73kg) ze srebrnymi medalami w Warszawie. Na najniższym stopniu podium w stolicy Polski stanęli również: Łukasz Błach (81kg, na zdjęciu z prawej), Patryk Broniec (+100kg) oraz Piotr Kuczera (90kg).

W miniony weekend judoczki wybrały się na Puchar Świata do Pragi. Łącznie w stolicy Czech wystartowało 166 zawodniczek, w tym dziesięć Polek. Ze złotem z Pragi wyjechała Arleta Podolak, która rywalizowała w najliczniej obsadzonej kategorii – 32 judoczki. Zawodniczka Gwardii Warszawa wygrała pięć pojedynków. Zaczęła od starcia z Chelsie Giles i triumfowała przez waza ari, tak samo w dwóch kolejnych starciach. Półfinał Podolak rozstrzygnęła przez ippon. Podobnie było w finale, w którym po upływie 74 sekund pokonała utalentowaną Gruzinkę Eteri Liparteliani. Polka po roku wywalczyła miejsce na podium w międzynarodowych startach. Ostatni raz triumfowała 3 marca 2018 roku w Warszawie.

W Pradze blisko podium była Julia Świątkiewicz (+78kg), jednak w walce o brąz Polkę pokonała Anastasiia Sapsai. Na siódmych miejscach zmagania zakończyły Danuta Majcher (48kg) i Angelika Szymańska (63kg).

Z kolei w Warszawie toczyła się rywalizacja judoków. W Arenie Ursynów zameldowało się 291 zawodników. Na listach startowych aż 50 reprezentantów Polski. Ze srebrnego medalu cieszył się Bartłomiej Garbacik. Polak wygrał cztery walki, w tym trzy przed czasem. W finale przegrał z reprezentantem Azerbejdżanu Orujem Valizadą. Kolejny dobry występ Wiktora Mrówczyńskiego. Po siódmym miejscu w zawodach Grand Slam w Dusseldorfie, przyszedł czas na medal. Zawodnik AZS AWF Katowice przegrał jedynie z Olegiem Babgoevem i wywalczył srebro.

Po blisko rocznej przerwie na podium zameldował się Piotr Kuczera, który sięgnął po brąz. Udanie w Warszawie zaprezentował się Łukasz Błach. Polak przegrał w półfinale z Bohdanem Zusko, jednak w starciu o trzecie miejsce uporał się z Dmitrijsem Fedosejenkovsem. Pierwszy medal na międzynarodowym poziomie wywalczył Patryk Broniec, który również zapisał na swoim koncie brąz. Blisko podium był Maciej Sarnacki (+100kg) – 5. lokata.