11.04.2017

#Walka o mistrzostwo Europy? Wach rezygnuje

Mistrzostwo Europy w wadze ciężkiej nie dla Mariusza Wacha. Pięściarz wagi ciężkiej zrezygnował ze starcia o tytuł. W polskim boksie szykuje się ważne wydarzenie. 3 czerwca do rywalizacji o pas w wadze półciężkiej stanie Andrzej Fonfara.

37-letni „Viking” ma już na swoim koncie dwa pojedynki o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej, jednak kończył je jako przegrany. Wokół walk z Władimirem Kliczko i Aleksandrem Powietkinem nie brakowało kontrowersji. Wach nadal buduje swoją pozycję w wadze ciężkiej. Miał szansę stanąć do walki o tytuł mistrza Europy.

Inne wyzwania

4 lutego Mariusz Wach miał rywalizować z Agitem Kabayelem o tytuł mistrza Europy w kategorii ciężkiej. Polak wycofał się i 18 marca spotkał się z Erkanem Teperem. Wach zanotował 33 wygraną w karierze. Z kolei Kabayel pokonał Herve'a Hubeauxa i zdobył tytuł mistrza Europy. 24-letni Niemiec ponownie spoglądał w stronę polskiego boksera, jednak ten powiedział „nie”. Wach miał status oficjalnego pretendenta do tytuł mistrza Europy. Europejska Unia Boksu poinformowała, że „Viking” zrezygnował ze swojej pozycji.

Obecnie Wach przebywa w mistrzowskim towarzystwie. Polak sparuje z czepionem IBF Anthonym Joshuą, który przygotowuje się do pojedynku z Władimirem Kliczko. Walka odbędzie się 29 kwietnia na stadionie Wembley, a jej stawką będą trzy pasy. 

Z pewnością Wach myśli o kolejnym starciu mistrzowskim, ale przed nim długa droga. Spekuluje się, że kolejnym rywalem Polaka może być Dillian Whyte. Pojedynek miałby się odbyć 3 czerwca w Londynie. 29-letni Whyte pokonał ostatnio Derecka Chisorę i może pochwalić się czterema wygranymi walkami z rzędu.

Czas na rewanż

Marzenia się spełniają. Czy krok w stronę ich realizacji uczyni Andrzej Fonfara? „Polski Książę” robił wszystko, co w jego mocy, żeby doprowadzić do rewanżowego starcia z Adonisem Stevensonem. W końcu udało się. 3 czerwca w Quebecu  Fonfara spotka się z mistrzem WBC.

Po niespodziewanej porażce z Jose Smithem Jr., 29-letni Polak w efektowny sposób uporał się z Chadem Dawsonem. Fonfara w 10. rundzie pokonał przez techniczny nokaut byłego mistrza świata wagi półciężkiej. Teraz będzie chciał pokonać czempiona, z którym rywalizował w maju 2014 roku. Wtedy Polak już w pierwszej rundzie leżał na deskach, ale nie poddał się i walczył. Nie ustępował mistrzowi. W dziewiątej rundzie Fonfara posłał rywala na deski, ale Stevenson walczył dalej. Po dwunastu rundach sędziowie wskazali na Kanadyjczyka.

Teraz Polak jest bardziej doświadczony, a Stevenson… starszy. Czy w tym należy upatrywać nadziei? 39-letni Kanadyjczyk potrafi wstrząsnąć rywalami. Dwie ostatnie, a w sumie 23 walki wygrał przed czasem. 

KM