25.01.2017

#Wawrzyk nie zawalczy o mistrzostwo świata!

Do najważniejszego starcia w karierze Andrzeja Wawrzyka pozostał miesiąc. Do pojedynku nie dojdzie, gdyż Polak został przyłapany na stosowaniu dopingu!

25 lutego na gali w Birmingham w walce wieczoru mistrz świata WBC Deontay Wilder miał zmierzyć się z Andrzejem Wawrzykiem. Tym samym 29-latek po raz drugi rywalizowałby o pas. Jednak już teraz Wawrzyk znalazł się na ustach wszystkich, ale nie jest to powód do chwały…

Dopingowy skandal

Do drzwi Wawrzyka zapukali przedstawiciele komisji antydopingowej. 15 i 16 stycznia od polskiego pięściarza pobrano dwie próbki, których wynik badania był zatrważający. W pobranych materiałach wykryto stanozolol, czyli specyfik zapewaniający szybki przyrost masy mięśniowej. 

Dla Wawrzyka to dopiero początek problemów. Po pierwsze, zaprzepaścił szansę na walkę o mistrzostwo świata. 25 lutego miał rywalizować o pas WBC z Deontayem Wilderem. Bilety na galę w Birmingham rozchodziły się jak świeże bułeczki. Dla polskich kibiców byłoby to ogromne wydarzenie, gdyż mogliby zobaczyć kolejnego rodaka w rywalizacji o tytuł w kategorii królewskiej. Co ważne, dla Wawrzyka byłoby to drugie starcie mistrzowskie. W maju 2013 roku przegrał z Aleksandrem Powietkinem. Po drugie, polski pięściarz musi czekać na wyrok w postaci dyskwalifikacji. 

W ostatnim czasie na stosowaniu dopingu przyłapano Michała Cieślaka i Nikodema Jeżewskiego. W 2012 roku w tarapaty popadł inny pięściarz wagi ciężkiej. Mariusz Wach został zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu po walce z Władimirem Kliczko.

Wilder szuka rywala

Wilder musi więc czekać na rywala, z którym zmierzy się w Alabamie. Przeciwnik będzie musiał w ekspresowym tempie przygotować się do pojedynku. Najpoważniejszym kandydatem do występu na gali w Birmingham jest Gerald Washington. 34-letni Amerykanin jeszcze nigdy nie przegrał na zawodowym ringu. Na rozkładzie ma m.in. Eddiego Chambersa i Nagy'ego Aguilerę, których swego czasu pokonał Tomasz Adamek. Washington zremisował jedno starcie – w październiku 2015 roku z Amirem Mansourem. Wśród kandydatów do walki z mistrzem WBC wymienia się również Dilliana Whyte'a i Jarrela Millera.

Dla Wildera lutowa walka będzie powrotem po półrocznej przerwie. W wygranym pojedynku z Chrisem Arreolą 31-letni bombardier doznał kontuzji ręki i musiał przejść dwie operacje.

Po raz drugi potencjalny rywal Wildera wpada na dopingu. W maju ubiegłego roku amerykański czempion miał spotkać się z Aleksandrem Powietkinem, jednak w organizmie Rosjanina wykryto meldonium.

Na gali w Birmingham miał się zaprezentować Artur Szpilka. „Szpilę” przymierzano do walki z Dominicem Breazealem, który niedawno przegrał walkę o pas IBF z Anthonym Joshuą. Do starcia jednak nie dojdzie. 25 lutego z Breazealem do ringu wejdzie niepokonany Izuagbe Ugonoh.

KM