11.12.2018

#Wieczór gwiazd?

Wiadomo, że 13 kwietnia na stadionie Wembley kolejną walkę stoczy mistrz świata IBF, IBO, WBA, WBO w kategorii ciężkiej Anthony Joshua. Czy tego samego dnia w akcji zobaczymy Deontaya Wildera i Tysona Fury'ego?

1 grudnia w Los Angeles pogromca Władimira Kliczko pokazał się z dobrej strony i zaskoczył mistrza świata WBC. Pojedynek zakończył się remisem, choć zdania na temat ostatecznego werdyktu były podzielone. Po walce ruszyły spekulacje na temat ewentualnego rewanżu. Wiadomo również, że zarówno Fury, jak i Wilder mają na celowniku Joshuę. Zatem – jak pogodzić interesy wszystkich?

Z jednej strony Wilder gotów jest dać rewanż Fury’emu, z drugiej chce spełnić swoje marzenia o zdominowaniu wagi ciężkiej. Joshua dał znak, że jest gotowy spotkać się z Amerykaninem. 29-latek pochodzący z Watfordu na pewno zaprezentuje się 13 kwietnia na stadionie Wembley. Promotor Joshuy – Eddie Hearn czyni wysiłki, aby rywalem jego zawodnika był Wilder.

Dobra oferta zapewne przemówiłaby do Amerykanina, ale pojawia się inna opcja. W tym momencie zaczyna się swego rodzaju szaleństwo. Promotor Fury'ego Frank Warren chciałby 13 kwietnia doprowadzić do rewanżu z Wilderem! Wyraźnie widać, że ktoś musiałby być z takiego układu niezadowolony. Zapewne ten, kto "zostałby na lodzie". Rewanż Wilder-Fury w dniu 13 kwietnia pokrzyżowałby plany o walce unifikacyjnej, a zarazem starcie Joshuy zeszłoby na drugi plan. Trzecia płaszczyzna – walka o widzów, a zarazem sprzedaż pakietów pay per view (pojedynek stacji Sky i BT Sport).

Powyższe rozważania prowadzą do jednego wniosku – w każdym rozwiązaniu zwycięzcą będzie Wilder. Chyba, że obóz Fury’ego nagle zacznie interesować się starciem z Joshuą, lecz mistrz również musi wyrazić taką wolę. Dla posiadacza czterech pasów mistrzowskich celem jest Wilder. "Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe". Teraz Hearn musi przygotować ofertę, która przekona do starcia na Wembley Wildera. Rozmowy na temat potencjalnej walki trwają już kilka miesięcy, jednak porozumienia dotychczas nie osiągnięto. Wiadomo, że starcie przyniesie ogromne zyski, więc potrzeby każdej ze stron muszą być zaspokojone.

Jeśli jednak dojdzie do rewanżu Wilder-Fury, Joshua będzie musiał poszukać innego rywala i na pojedynek unifikacyjny znowu trzeba będzie poczekać. Wśród potencjalnych rywali 29-latka wymienia się Dilliana Whyte’a.

Fot. Deontay Wilder Facebook

KM