06.07.2016

#Wielkie judo w Gdyni

W Gdyni szykują się zacięte zmagania w Pucharze Europy Juniorów judo. Rywalizacja odbędzie się w dniach 16-17 lipca i będzie szansą na wywalczenie kwalifikacji do wrześniowych mistrzostw Europy juniorów.

Gdynia czeka, Gdynia pragnie judo. Urocze portowe miasto będzie gościło utalentowanych zawodników z całej Europy i nie tylko. Zawody mają charakter otwarty, a więc mogą brać w nich udział również judocy spoza Starego Kontynentu.

Kolejna międzynarodowa impreza

Wystarczy spojrzeć w kalendarz Polskiego Związku Judo, aby przekonać się, że w naszym kraju nie brakuje międzynarodowych imprez. To szansa na promocję kraju, a także wzbudzenie większego zainteresowania dyscypliną. W tym roku w Warszawie odbył się Puchar Europy seniorek. Z kolei w Bielsku-Białej miały miejsce zmagania w Pucharze Europy Kadetów. Zwłaszcza występ w Arenie Ursynów na długo zapadnie w pamięć polskim kibicom judo. Biało-czerwone triumfowały w klasyfikacji medalowej, a na pierwsze miejsca wywalczyły: Arleta Podolak (57kg), Katarzyna Kłys (70kg) i Beata Pacut (78kg). W Bielsku-Białej srebrne krążki zawisły na szyjach Elizy Wróblewskiej (63kg) oraz Julii Świątkiewicz (+70kg).

Nie ulega wątpliwości, że pragnieniem kibiców jest, aby w Gdyni któryś z Polaków pojawił się na najwyższym stopniu podium. Zawodnicy cały czas mogą zgłaszać się do udziału w Pucharze Europy. Na obecną chwilę chęć startu wyraziło ponad 200 zawodników. Z pewnością poziom rywalizacji podniosą Japończycy. W Gdyni licznie powinni zjawić się reprezentacji Ukrainy i Holandii.

Gdynia ma piękne wspomnienia związane z judo. Tyle, że dla niektórych mogą już okazać się historią. 15 lat temu w Gdyni ikony polskiego judo, czyli Aneta Szczepańska i Paweł Nastula sięgali po tytuły mistrzów Polski. Czy teraz w ich ślady pójdą nasi juniorzy?

Jak było?

W ubiegłym roku zmagania w Pucharze Europy juniorów odbyły się we Wrocławiu. Biało-czerwoni wywalczyli sześć medali. Polacy zdominowali rywalizację w kategorii 90kg, gdzie po złoto sięgnął Piotr Kuczera, którego forma eksplodowała w kolejnych startach. Warto wspomnieć, że judoka Polonii Rybnik w Kazaniu wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy.

We Wrocławiu w 90kg na najniższych stopniach podium uplasowali się Rafał Kozłowski i Jakub Ozimek. Brązowe medale wywalczyli także: Beata Pacut (+78kg), Jan Jackiewicz (+100kg) oraz Patryk Wawrzyczek (66kg).

Cały czas czekamy na ogłoszenie kadry, która zaprezentuje się w Gdyni. Na pewno nie zobaczymy Angeliki Szymańskiej, która pauzuje z powodu kontuzji nosa. O medal powinny za to powalczyć Anna Dąbrowska i Julia Kowalczyk. W kategorii 73kg zakusy na dobry wynik ma Maciej Krogulski. Z pewnością Polacy postarają się, aby w Gdyni zapanowała euforia.

Warto wspomnieć, że w hali sportowej Arena odbędzie międzynarodowy camp judo. Impreza została zaplanowana w dniach 18-21 lipca.