04.09.2018

#Wygrana przepustką do walki o pas

8 września w Dallas na UFC 228 Karolina Kowalkiewicz zmierzy się z Jessicą Andrade. Zwyciężczyni pojedynku prawdopodobnie dostanie szansę rywalizacji o pas mistrzowski kategorii słomkowej.

32-letnia zawodniczka urodzona w Łodzi ma w końcu szansę wyjść z cienia Joanny Jędrzejczyk. Do niedawna "JJ" była gwiazdą pierwszego planu. W marcu 2015 roku zdobyła tytuł mistrzyni UFC i pięciokrotnie skutecznie go broniła. Pas próbowała odebrać jej Kowalkiewicz, jednak przegrała decyzją sędziów. Jędrzejczyk straciła tytuł w lipcu 2017 roku na rzecz Rose Namajunas. Z Amerykanką walczyła również Kowalkiewicz, jednak starcie miało miejsce w lipcu 2016 roku w Atlancie. Jedynie w pierwszych minutach zawodniczki bacznie się obserwowały, a później ich aktywność wzrosła i prezentowały liczne ciosy oraz sprowadzenia. Ostatecznie niejednogłośną decyzją sędziów wygrała Polka. Czy Kowalkiewicz ponownie dostanie szansę walki z Namajunas? Wszystko zależy od zbliżającego się pojedynku z Jessicą Andrade na UFC 228.

W Dallas spotkają się czołowe zawodniczki kategorii słomkowej. Brazylijka zajmuje 2. miejsce w rankingu UFC, zaś Polka sklasyfikowana jest dwie pozycje niżej. O tym starciu mówiło się od dłuższego czasu, jednak od "słów do czynów" nie zawsze krótka droga. Jedna i druga twierdziły, że rywalka nie chce wejść do oktagonu, a przyczyną jest… strach. W końcu w lipcu starcie Kowalkiewicz z Andrade dodano do karty walk UFC 228.

Andrade może pochwalić się większym doświadczeniem w amerykańskiej organizacji niż Kowalkiewicz, jednak na szansę walki o pas musiała czekać dłużej niż Polka. Brazylijka również poległa w starciu z Joanną Jędrzejczyk. Po porażce z Polką zanotowała dwie wygrane – z Claudią Gadelhą i Tecią Torres. Podobnie Kowalkiewicz, która pokonała Jodie Esquibel i Felice Herrig. W przypadku łodzianki należy mówić o świetnej kondycji i wytrzymałości. Dotychczas w UFC stoczyła siedem pojedynków i aż sześć toczyła na pełnym dystansie (w tym przegrany z Jędrzejczyk). Andrade jest groźna i niezwykle silna, a przy tym wytrzymała. Brazylijka potrafi zmusić rywalkę do poddania, ale nie sprawia jej problemu zmęczenie przeciwniczki na pełnym dystansie.

Kowalkiewcz stanie przed trudnym wyzwaniem. Jeśli wygra, wykona ważny krok w kierunku walki o pas. Namajunas ma już na rozkładzie, a więc może jeszcze kiedyś zobaczymy dwie Polki w walce o tytuł?

W pojedynku wieczoru gali UFC 228 w Dallas Tyron Woodley będzie bronił pasa wagi półśredniej spotka się z niepokonanym Darren'em Till'em.

Fot. Karolina Kowalkiewicz Facebook

KM