05.10.2015

#Zabrakło złota w Tampere

Jedni startowali w Grand Prix w Taszkiencie, a inni w Pucharze Europy w Tampere. W Finlandii polscy judocy wywalczyli dwa medale.

Do pełni szczęścia zabrakło tylko złota. W obu przypadkach. Z tym, że w Taszkiencie Polacy zdobyli tylko brąz, a w Tampere dorzucili jeszcze srebro.

Brązowa Miller

Magdalena Miller z AZS AWFiS Gdańsk w rywalizacji juniorskiej triumfowała w Pucharze Europy w Kijowie. Było to trzy lata temu. Teraz 21-letnia judoczka stawia kolejne kroki na drodze swojej kariery i stara się o jak najlepsze występy. W tym roku Miller triumfowała w mistrzostwach Polski młodzieży w Kątach Wrocławskich, gdzie startowała w kategorii 63kg.

Dobre występy na krajowym podwórku Miller stara się również przełożyć na rywalizację na poziomie europejskim. Doskonałym potwierdzeniem jej rozwoju oraz zyskiwania doświadczenia jest start z Tampere. Polka była na dobrej drodze, aby wejść do finału kategorii 57kg, jednak ostatnią przeszkodą na jej szlaku była Anni Ikala. Zawodniczka gospodarzy okazała się trudną przeciwniczką. Rywalizacja z Ikalą wymagała od Miller wiele wysiłku, jednak to przeciwniczka Polki okazała się lepsza i wygrała przed czasem. Zawodniczka z Gdańska musiała zadowolić się finałem pocieszenia. Ikala triumfowała w zawodach Pucharu Europy. Miller do rywalizacji o brąz stanęła z Ouardą Ait Mahrez. Pojedynek wyrównany, w którym wygrać mogła każda z zawodniczek. Francuzka była nieustępliwa, ale szczęście uśmiechnęło się do Polki. Miller wygrało przez yuko. Na koncie Polki zapisano dwie takie akcje, a u Mahrez jedną.

Aleksandra Jabłońska w tym roku pauzowała z powodu kontuzji, jednak udało jej się wrócić do zdrowia i podjąć rywalizację na tatami. Z powodu urazu nie wystartowała na mistrzostwach młodzieży w Kątach Wrocławskich, jednak reprezentująca barwy AZS AWFiS Gdańsk judoczka ma w swoim dorobku medale zdobywane na mistrzostwach kraju seniorek. Jabłońska, która rywalizuje w kategorii wagowej 70kg, wzięła udział w Pucharze Europy w Tampere i stoczyła tam trzy walki. Dwa wygrane pojedynki pozwoliły jej na awans do finału. Decydujące starcie to pojedynek polsko-litewski. Zawsze duże emocje wzbudzają walki naszych zawodników z zawodnikami z Niemiec oraz Rosji. Jednak w przypadku Litwinów podobne odczucia rodzą się w związku z rywalizacją z polskimi sportowcami. Wszystko to wiąże się z zaszłościami historycznymi. W przypadku rywalizacji judoczek w Tampere triumfowała Renalda Gedutyte. Jabłońska musiała zadowolić się srebrnym medalem.

Kartka z kalendarza

Tampere jest szczęśliwe dla polskich judoków. W 2013 roku podczas Pucharu Europy rozgrywanego w Finlandii najlepsza okazała się Daria Pogorzelec w kategorii 78kg oraz Grzegorz Lewiński w 66kg.

Na tym nie koniec osiągnięć Polaków. W 2013 po srebro sięgnął Tomasz Szczepaniak (81kg), a brązowe medale zawisły na szyjach Arlety Podolak (57kg), Barbary Jopek (48kg), Karoliny Tałach (70kg) i Jakuba Zarzecznego (90kg).

KM