12.03.2020

#Zachowajmy ostrożność

W związku ze wzrostem liczby zachorowań oraz rozprzestrzenianiem się koronawirusem należy zachować szczególne środki ostrożności. Wiele imprez sportowych w najbliższym czasie nie odbędzie się.

Sytuacja jest poważna. Rządzący zdecydowali się zamknąć szkoły i uczelnie wyższe na dwa tygodnie. Wskazane jest również ograniczenie przemieszczania się i przebywania w większych skupiskach ludzi. Rozwój epidemii na również wpływ na świat sportu. Koszykarska liga NBA podjęła decyzję o zawieszeniu rozgrywek. Oświadczenie wydał klub piłkarski Inter Mediolan, który do odwołania nie będzie brał udziału w zmaganiach sportowych. W Polsce – rozgrywki PKO Ekstraklasy odbędą się przy pustych trybunach.

Rozprzestrzenienie się koronowirusa i zagrożenie z nim związane dotyczy również organizacji imprez masowych w Polsce. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zakazał organizacji wydarzeń, w których bierze udział ponad 1000 osób, a w hali ponad 500. Do związków sportowych zwróciła się minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. – Rekomendujemy odwołanie wszystkich zaplanowanych imprez sportowych, także tych których ustawa nie definiuje jako masowe – powiedziała minister.

21 marca w łódzkiej Atlas Arenie miała odbyć się gala KSW 53. – Pomimo usilnych starań, by doprowadzić do organizacji wydarzenia musieliśmy podjąć tę trudną zarówno dla nas, jak i dla Was decyzję. Ze względu na wprowadzone na terenie całego kraju obostrzenia, mającego na celu zminimalizowanie zasięgu epidemii koronawirusa (COVID-19), gala KSW 53 nie odbędzie się ani we wskazanej wcześniej lokalizacji, ani także w studio telewizyjnym – poinformowała w oświadczeniu organizacja.

Wiadomo również, że nie dojdzie do skutku gala MB Boxing Promotions, którą zaplanowano na 4 kwietnia. – O nowym terminie gali będziemy Państwa informować na bieżąco. Wszystko zależne jest od sytuacji panującej na świecie, i w kraju – podał Mateusz Borek z MB Promotions.

Wszystkie imprezy postanowił odwołać również Polski Związek Kickboxingu. – W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, mając na uwadze zalecenia Ministerstwa Sportu oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Zarząd Polskiego Związku Kickboxingu podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez sportowych z kalendarza PZKB do dnia 12 kwietnia br. Nowe terminy turniejów zostaną podaje w możliwe krótkim czasie zależnym od rozwoju sytuacji w kraju – czytamy w oświadczeniu.

Polski Związek Judo odwołał zawody do 30 kwietnia, zaś wyjazdy zagraniczne kadr narodowych do 29 kwietnia. Do 31 marca wszystkie zawody zawiesił Polski Związek Zapaśniczy.

28 marca planowana jest gala FEN 28. Organizatorzy wierzą, że uda się przeprowadzić wydarzenie. – Pracujemy żeby gal obyła się mimo pandemii . Dołożymy wszelkich starań, źeby zrobić to z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i ostrożności! – napisał w mediach społecznościowych Paweł Jóźwiak, prezes FEN.

Zagrożenie jest poważne, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności. Pamiętajmy, aby myć dokładnie dłonie i ograniczać wyjścia z domu. Jeśli nie musimy, nie opuszczajmy miejsca zamieszkania. Unikajmy dużych zbiorowisk ludzkich. To kwestia odpowiedzialności – nie tylko za siebie, ale i pozostałych, z którymi mamy kontakt. Kierujmy się rozsądkiem i troską o siebie, ale także innych!

Fot. zdjęcie poglądowe

KM