13.02.2019

#Zaskakująca decyzja Fonfary

Andrzej Fonfara podjął decyzję o zakończeniu kariery, choć 9 marca miał stoczyć kolejny pojedynek. – Nie mam już serca do boksu – wyznał 31-letni pięściarz.

W czerwcu 2018 roku Andrzej Fonfara zadebiutował w wadze junior ciężkiej (wcześniej rywalizował w półciężkiej). Polak cieszył się ze zwycięstwa w starciu z Ismaiłem Sillachem w szóstej rundzie. 9 marca Fonfara miał stoczyć drugi pojedynek w kategorii junior ciężkiej. W Dignity Health Sports Park zaplanowano starcie "Polskiego Księcia" z Edwinem Rodriguezem z Dominikany. Fonfara przygotowywał się do walki, jednak do tej ostatecznie nie dojdzie. 31-letni pięściarz ogłosił zakończenie kariery. – Prawie 20 lat w boksie! Kiedy zaczynałem w dwutysięcznym roku jako 12 letni chłopak nie myślałem, że będzie to aż tak długa i piękna przygoda którą właśnie. Kończę jako spełniony sportowiec i człowiek! – napisał w mediach społecznościowych.

W przypadku Fonfary przeszkodą do dalszej rywalizacji na pewno nie jest wiek. Również nie pojawiały się doniesienia o kłopotach zdrowotnych. Decyzja Fonfary jest zaskakująca, a prawdę mówiąc – sensacyjna. Bokser wyjaśnia powody takiego kroku. – Nie ma już tego zapału a przede wszystkim motywacji i tej adrenaliny która dawała chęci wyjścia do ringu i rywalizacji – podkreśla Fonfara. – Jestem zdrowy, wszystko OK, ale nie mam już serca do boksu. Ja zawsze na 100 procent albo nic. Inaczej nie umiem – dodaje.

 „Polski Książę” zwrócił się również do tych, którzy przez lata kariery byli przy nim. – Dziękuje wszystkim którzy byli ze mną przez te wszystkie lata mojej kariery kiedy wygrywałem a jeszcze bardziej tym którzy byli gdy przychodziła porażka  – napisał Andrzej Fonfara.

Na zawodowym ringu "Polski Książę" zadebiutował 3 czerwca 2006 roku. W Ostrołęce pokonał Miroslava Kubika. Łącznie Fonfara wygrał 30 pojedynków, w tym 18 przez nokaut. Na swoim koncie zapisał pas IBO w wadze półciężkiej. Rywalizował również o mistrzostwo WBC, jednak dwukrotnie musiał uznać wyższość Adonisa Stevensona. Fonfara stoczył wiele efektownych pojedynków. Na rozkładzie ma m.in. były mistrzów świata – Julio Cesara Chaeveza Jr., Chada Dawsona i Nathana Cleverly'ego.

Fot. Andrzej Fonfara Facebook

KM