19.08.2019

#Złota dziewczyna

Patrycja Gil wywalczyła złoty medal podczas mistrzostw świata juniorek w zapasach w kategorii 55kg, które odbyły się w Tallinie. Na najniższym stopniu podium stanęły: Magdalena Głodek (57kg), Wiktoria Chołuj (65kg) i Ewelina Ciunek (68kg).

Z pewnością impreza w stolicy Estonii dostarczyła wielu emocji. Rok temu młodzi zapaśnicy rywalizowali w Trnawie, jednak biało-czerwoni nie mieli powodów do optymizmu. Do kraju nasi zawodnicy wrócili bez medalu. Najlepiej zaprezentowały się Kamila Kulwicka i Alicja Czyżowicz, które zajęły piąte miejsca. Tegoroczne mistrzostwa świata juniorów należy uznać za udane. Polskim kibicom najwięcej radości dała Patrycja Gil. Rok temu zawodniczka odpadła już po pierwszej walce, ale zebrała cenne doświadczenie. W Estonii Gil szła jak burza. Początek nie był łatwy, ale Polka okazała się lepsza od Sezeny Behchetovej w Bułgarii. Następnie bez większych problemów uporała się z Virgine Kaze Gascon. Na ostatniej prostej do finału Gil pokonała 8:4 Anastasię Blayvas z Niemiec. Zawodniczka WKS Siedlce-Nowe Iganie kontrolowała pojedynek i nie pozwoliła rywalce na rozwinięcie skrzydeł. W finale Gil wyczuła moment, w którym przeprowadziła akcję za cztery punkty. Jekaterina Verbina nie potrafiła się później podnieść i zagrozić Polce, która mogła cieszyć się ze złotego medalu. To wielkie wydarzenie dla polskich zapasów. Złoty krążek mistrzostw świata juniorów po 20 latach! Warto dodać, że to kolejny tegoroczny medal Gil. Wcześniej wywalczyła brąz mistrzostw Europy.

W półfinale Magdalena Głodek przegrała z późniejszą wicemistrzynią świata Aliną Akobiią. Polce pozostała rywalizacja o brąz, w której pokonała Youmei Wu. Pojedynek emocjonujący do samego końca. Na ostatniej prostej Polka odwróciła losy rywalizacji i stanęła na podium.

Po triumfie w mistrzostwach Europy w Hiszpanii, brąz światowego czempionatu wywalczyła Wiktoria Chołuj. Polka przegrała w ćwierćfinale z Macey Ellen Kilty i musiała radzić sobie w repasażach. Chołuj okazała się skuteczna, co pozwoliło jej zmierzyć się o brąz z Hanną Sadchanką. Polka pokonała Białorusinkę i sięgnęła po brąz. Na podium znalazła się również Ewelina Ciunek. Zapaśniczka przegrała w półfinale z późniejszą mistrzynią Naruhą Matsuyuki, a w starciu o brąz pokonała reprezentantkę Mongolii Dekgermaę Enkhsaikhan.

Panowie bez medalu. W pojedynkach o brąz przegrali zawodnicy w stylu klasycznym – Kamil Czarnecki (63kg) i Gerard Kurniczak (97kg).