20.08.2018

#Złoto raz, trzy o krok od sukcesu

Rywalizacja European Open w judo w Mińsku zakończona. Sukces odniosła Julia Kowalczyk (57kg), która zdobyła złoty medal. Tuż za podium Arleta Podolak (57kg), Urszula Hofman (78kg) i Anna Załęczna (+78kg).

Mińsk będzie miłym wspomnieniem dla Julii Kowalczyk. To pierwszy triumf judoczki Polonii Rybnik w międzynarodowych zawodach. Rywalizacją w Mińsku Polka rozpoczęła od wygranej z Myriam Blavier. Następnie Kowalczyk odprawiła Holenderkę Dewy Karthaus, a w półfinale spotkała się z drugą zawodniczką tegorocznego Pucharu Europy juniorów w Gdyni Ulyaną Minenkovą. 20-letnia Polka w mgnieniu oka uporała się z Białorusinką i awansowała do finału. O złoto rywalizowała z Belgijką Miną Libeer, z którą przegrała w półfinale Pucharu Europy w Saarbrucken. Tym razem lepsza okazała się Kowalczyk. To drugie podium Polki w tym roku. W lipcu wywalczyła brąz w Saarbrucken.

Po triumfie w Warszawie na kolejny sukces liczyła Arleta Podolak. Początek zawodów w Mińsku w wykonaniu Polki był znakomity. Dwie wygrane walki dawały nadzieję na sukces, jednak Podolak zatrzymała Niemka Pauline Starke. Polka poradziła sobie w repasażach, ale w starciu o brąz triumfowała Ulyana Minenkova.

Urszula Hofman była o krok, aby po raz trzeci w tym roku stanąć na podium, a dokładniej na jego… trzecim stopniu. 23-latka zdobywała medale w Limie i Buenos Aires. W Mińsku wygrała dwie walki, po drodze przegrała z Larissą Groenwold i stanęła do starcia o brąz, jednak lepsza okazała sie Omri Kenyon.

Również Anna Załęczna była blisko podium. W tym roku Polka wygrała zawody w Belgradzie i była trzecia w Madrycie. W Mińsku na jej drodze stanęła Vasylyna Kyrychenko i to Ukraina cieszyła się z brązowego medalu.

Warto również wspomnieć, że na siódmych pozycjach uplasowały się Karolina Tałach (63kg) oraz Daria Pogorzelec (70kg).

W klasyfikacji medalowej triumfowała Białoruś – trzy złote i dwa brązy. Za gospodarzami zawodów Rosjanie – 2, 4, 7 i Holandia – 2, 0, 4. Polska na siódmym miejscu.

Fot. eju.net

KM