07.05.2021

#Złoty medal Agaty Ozdoby-Błach

Brawo, pięknie, pięknie – chciałoby się krzyknąć. Są powody ku temu. Źródłem naszej sportowej radości jest bohaterka z Kazania – Agata Ozdoba-Błach (63kg), która zajęła 1. miejsce w zawodach Grand Slam w judo.

W kwietniu 33-letnia zawodniczka była o krok podium mistrzostw Europy w Lizbonie. Przegrała jednak rywalizację o brązowy medal ze Słowenką Andreją Leski. W swoim dorobku Ozdoba-Błach ma medal czempionatu Starego Kontynentu, który wywalczyła w 2014 roku w Montpellier. Polska judoczka stawała na podium zawodów rangi Grand Prix i Grand Slam, wygrała nawet Puchar Europy w Mińsku w 2017 roku. Teraz Ozdoba-Błach poprawiła swój dorobek i osiągnęła historyczny sukces. 33-latka wygrała zawody Grand Slam w Kazaniu!

Droga do złotego medalu Ozdoby-Błach wyglądała następująco. Najpierw Polka trafiła na Valentinę Kostenko, którą pokonała w dogrywce. Kolejną rywalką 33-latki była Alexia Castilhos. W ćwierćfinale Ozdoba-Błach stanęła przed trudnym wyzwaniem, bo przyszło jej rywalizować z Sanne Vermeer. Holenderka jest nr 8 na świecie. Polka nie przestraszyła się rywalki, która w kwietniu zdobyła brąz mistrzostw Europy. Ozdoba-Błach okazała się lepsza i znalazła się w półfinale. Po upływie blisko 2,5 minuty cieszyła się z awansu do finału. Wyższość Polki musiała uznać Ekaterina Valkova. Pozostało postawić kropkę nad "i" i zapisać się na kartach historii. Ozdoba-Błach stanęła "oko w oko" z Ketleyn Quadros. Rywalizacja trwała ponad sześć minut, ale zwycięsko wyszła z niej Polka.

– Jestem niesamowicie szczęśliwa, że w końcu stanęłam na podium tak prestiżowego turnieju i mogłam usłyszeć hymn Polski, wspaniałe uczucie. Można powiedzieć, że tym wynikiem zapewniłam sobie start w Igrzyskach Olimpijskich, ale nie zapeszajmy, jeszcze lista rankingowa nie została ogłoszona – skomentowała swój sukces zawodniczka.

Można powiedzieć, że Kazań ponownie okazał się szczęśliwy dla 33-letniej Agaty Ozdoby-Błach. W 2016 roku, wraz z koleżankami, wywalczyła złoto mistrzostw Europy.

W innych kategoriach wagowych wśród pań wygrywały: Funa Tonaki (48kg), Uta Abe (52kg), Helene Receveaux (57kg) i Madina Taimazova (70kg).

Jak wypadły pozostałe reprezentantki Polski? Anna Kuczera (57kg) odpadła w rywalizacji z Iveliną Ilievą, wcześniej zanotowała wygraną. Aleksandra Kaleta (52kg) poległa przed czasem w starciu z Faizą Mokdar.

Fot. Agata Ozdoba-Błach Facebook

KM